Počet záznamů: 1  

Między polityką, historią a pamięcią historyczną. Studia z dziejów Polski okresu porozbiorowego

  1. 1.
    SYSNO ASEP0466866
    Druh ASEPM - Kapitola v monografii
    Zařazení RIVC - Kapitola v knize
    NázevHalič v českém politickém myšlení v poslední čtvrtině 19. století
    Překlad názvuGalicia in Czech political thinking in the final quarter of the 19th century
    Tvůrce(i) Cibulka, Pavel (HIU-Y) ORCID
    Celkový počet autorů1
    Zdroj.dok.Między polityką, historią a pamięcią historyczną. Studia z dziejów Polski okresu porozbiorowego. - Poznań : Instytut Historii UAM, 2015 / Łazuga W. ; Paczos S. - ISBN 978-83-63047-74-0
    Rozsah strans. 177-188
    Poč.str.12 s.
    Poč.str.knihy430
    Forma vydáníTištěná - P
    Jazyk dok.cze - čeština
    Země vyd.PL - Polsko
    Klíč. slovaCzech political thinking ; Galicia ; parliament
    Vědní obor RIVAB - Dějiny
    Institucionální podporaHIU-Y - RVO:67985963
    AnotaceAutor se zabývá postavením haličských Poláků v českém politickém myšlení zejména v 80. a 90. letech 19. století, kdy se čeští poslanci vrátili do centra předlitavského politického dění a opět se na říšské radě ve Vídni potkávali s Poláky. Haličští Poláci hráli v českém politickém myšlení ambivalentní roli – vítaného a zároveň nepříliš milovaného spojence, nositele napodobovaného a odmítaného vzorce chování. Česko-polské sbližování usnadňovaly blízkost jazyka, vědomí společného původu, totožný zájem na rozvoji samosprávných tendencí v habsburské monarchii a často i tlak vnějšího nepřítele, kdy se vzájemné spojenectví jevilo jako nejvýhodnější řešení.
    Překlad anotaceThe author looks at the status of Galician Poles in Czech political thinking, particularly during the 1880s and 1890s when Czech members of parliament returned to the centre of Cisleithanian political affairs, and once again met with Poles at the Imperial Council in Vienna. Galician Poles played an ambivalent role in Czech political thinking – welcome yet not particularly favoured allies, and bearers of an imitated and rejected pattern of behaviour. Czech-Polish rapprochement was facilitated through their similar languages, awareness of a shared origin, an equivalent interest in developing autonomy within the Habsburg Monarchy, and often also pressure from external enemies where mutual alliance appeared the best solution.
    PracovištěHistorický ústav
    KontaktBabeta Jurámiková, juramikova@hiu.cas.cz, Tel.: 225 443 236
    Rok sběru2017
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.