Počet záznamů: 1  

„Největší problémy světa, největší příležitosti pro trh“. Uvědomělé podnikání v Česku

  1. 1.
    0577727 - FLÚ 2024 RIV cze A3 - Přednáška/prezentace nepublikovaná
    Virtová, Tereza
    „Největší problémy světa, největší příležitosti pro trh“. Uvědomělé podnikání v Česku.
    [‘The world’s biggest problems, the biggest market opportunities’. Conscious entrepreneurship in the Czech Republic.]
    [„Největší problémy světa, největší příležitosti pro trh“. Uvědomělé podnikání v Česku. Sociologický večer /154./. Praha, 24.04.2023-24.04.2023]
    Způsob prezentace: Přednáška
    Pořadatel akce: FSV UK
    URL akce: https://sociologickevecery.fsv.cuni.cz/vecer.php?sid=201 
    Institucionální podpora: RVO:67985955
    Klíčová slova: Entrepreneurship * spirit of capitalism * work ethic
    Obor OECD: Sociology

    Od začátku tisíciletí se na kapitalismus jako společensko-ekonomický systém snáší vlna kritiky, která jej viní z celé řady společenských a environmentálních neduhů. V reakci na ní vznikají různorodé reformní iniciativy, které usilují o nápravu některých ze škodlivých dopadů kapitalismu, čímž opětovně posilují jeho legitimitu. Tématem příspěvku je jeden z takových reformních proudů, v jehož rámci je ústředním nositelem progresivní společensko-ekonomické proměny soukromý sektor a který je pomocí teoretického rámce ducha kapitalismu (Weber, Boltanski a Chiapello) konceptualizován jako „uvědomělý kapitalismus“. Na základě dlouhodobého etnografického výzkumu začínajících společensky odpovědných podniků v Praze se diskuzní příspěvek zaměří na několik aspektů spojených s uvědomělým podnikáním, např. etiku práce a její dopady na dynamiku v pracovních kolektivech a etablování uvědomělého kapitalismu kritikou a spojenectvím s kapitalismem korporátním.

    Since the beginning of the millennium, capitalism as a socio-economic system has been subject to a wave of criticism that blames it for a range of social and environmental ills. In response, a variety of reform initiatives have emerged that seek to redress some of capitalism’s harmful effects, thereby reasserting its legitimacy. The subject of this paper is one such reformist current, in which the private sector is the central vehicle for progressive socio-economic transformation, and which is conceptualised as ‘conscious capitalism’ using the theoretical framework of the spirit of capitalism (Weber, Boltanski and Chiapello). Based on long-term ethnographic research on socially responsible start-ups in Prague, the discussion paper will focus on several aspects related to conscious entrepreneurship, such as work ethics and its implications for dynamics in work collectives and the establishment of conscious capitalism through critique and alliance with corporate capitalism.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0347109

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.