Počet záznamů: 1  

Pro pana profesora Libora Jana k životnímu jubileu

 1. 1.
  0534958 - FLÚ 2021 RIV CZ cze M - Část monografie knihy
  Soukup, Pavel
  Římské jaro Ctibora z Volfštejna: o papežské nobilitaci z roku 1475 a jedné neuskutečněné fundaci.
  [The Roman spring of Ctibor of Volfštejn: Ennoblement by the pope in 1475 and one unrealized foundation.]
  Pro pana profesora Libora Jana k životnímu jubileu. Brno: Matice moravská, 2020 - (Chocholáč, B.; Malíř, J.; Reitinger, L.; Wihoda, M.), s. 561-573. ISBN 978-80-87709-28-3
  Grant CEP: GA ČR(CZ) GX19-28415X
  Institucionální podpora: RVO:67985955
  Klíčová slova: aristocracy * Hussite Wars * Papal Curia * Order of Hermits of St Augustine
  Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)

  Na jaře 1475 předložil západočeský šlechtic Ctibor z Volfštejna u papežské kurie v Římě tři supliky. Žádal o polepšení erbu a povýšení do panského stavu, o souhlas se založením kláštera ve svém městě Hostouň a o udělení mistrovského gradu z teologie svému kaplanovi. Na svou podporu uváděl zásluhy v boji proti českým „kacířům“. Článek seznamuje s tímto ojedinělým a dosud nevyužitým pramenem a zasazuje jej do kontextu pozdně středověké šlechtické reprezentace.

  In the spring of 1475, the western Bohemian aristocrat Ctibor of Volfštejn submitted three supplications to the Papal Curia in Rome. He requested an improvement to his coat of arms and to be raised to the status of lord, the approval to establish a monastery in the town of Hostouň and for his chaplain to be awarded a master’s in theology. To support his request he cited his participation in the fight against the Czech “heretics”. This article shines light on a unique, neglected source and places it within the context of the symbolic representation of the late‑medieval aristocracy.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0313087

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.