Počet záznamů: 1  

Odběr hlenu u ryb

  1. 1.
    0525637 - ÚBO 2020 RIV CZ cze L3 - Certifikované metodiky
    Halačka, Karel - Mareš, J.
    Odběr hlenu u ryb.
    [Mucus collection in fish.]
    Interní kód: 10/2020 ; 2020
    Technické parametry: Metodika je vydána v tištěné podobě, má přiděleno ISBN 978-80-87189-31-3. Číslo osvědčení 25138/2020-MZE-16232.
    Ekonomické parametry: Využití dané metodiky při odběru hlenu a tedy získání kvalitního vzorku přinese z ekonomického pohledu následující přínosy: a) Omezí se náklady na analýzy nečitelných vzorků získaných nevhodným způsobem, b) Dobrá kvalita vzorku výrazně ovlivňuje i čas na realizované analýzy, nutnost opakovat měření či přípravu vzorku. Využitím daného metodického postupu se sníží časová náročnost a tím i náklady na obsluhu, c) Špatná interpretace výsledků ovlivněná nevhodným odběrem vzorků může mít následně významný dopad na účel, kvůli němuž byly analýzy realizovány, ať již se jedná o produkční účely či vědecký výzkum.
    Certifikační orgán: Ministerstvo zemědělství, Praha, ČR. Datum certifikace: 21.05.2020
    Grant CEP: GA TA ČR TG03010048
    Klíčová slova: epidermis * goblet cells * skin * mucus * lysozyme * fish * scumming
    Obor OECD: Fishery

    Cílem metodiky je seznámit odbornou veřejnost a uživatele se získanými informacemi a hodnocením základních způsobů odběru hlenu u ryb. Na základě poznatků a hodnocení tak umožnit co nejefektivnější odběr materiálu pro následný výzkum. Cílovou skupinou dané metodiky jsou zejména osoby z veterinární praxe a ichtyologové zabývající se problematikou integumentu ryb, a to jak ve vztahu k jejich zdravotnímu stavu nebo vývojově-anatomickým studiím. Při výběru druhů ryb k ověření byly preferovány zástupci různých taxonomických skupin.

    The aim of the methodology is to acquaint the professional public and users with the information obtained and the evaluation of basic methods of mucus collection in fish. Based on the knowledge and evaluation, to enable the most efficient collection of material for subsequent research. The target group of the methodology are mainly persons from veterinary practice and ichthyologists dealing with the issue of fish integument, both in relation to their health status or developmental-anatomical studies. Representatives of different taxonomic groups were preferred in the selection of fish species for verification.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0309746

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.