Počet záznamů: 1  

Stanovení selenu metodou HG-AAS s prekoncentrací a atomizací v plazmovém výboji s dielektrickou bariérou. Diplomová práce

 1. 1.
  0451312 - ÚIACH 2016 CZ cze D - Dizertace
  Duben, Ondřej
  Stanovení selenu metodou HG-AAS s prekoncentrací a atomizací v plazmovém výboji s dielektrickou bariérou. Diplomová práce.
  [Selenium determination by HG-AAS with preconcentration and atomization in dielectric barrier plasma discharge.]
  Ústav analytické chemie AV ČR, v. v. i. Obhájeno: Praha. 02.09.2015. - Praha: Univerzita Karlova v Praze, 2015. 70 s.
  Grant CEP: GA ČR GA14-23532S
  Grant ostatní: GA AV ČR(CZ) M200311202
  Institucionální podpora: RVO:68081715
  Klíčová slova: hydride generation atomic absorption spectrometry * dielectric barrier discharge * hydride atomization * hydride trapping * selenium
  Kód oboru RIV: CB - Analytická chemie, separace

  Náplní této diplomové práce bylo optimalizovat podmínky atomizace hydridu selenu v novém plazmovém atomizátoru s dielektrickou bariérou (DBD) s detekcí pomocí atomové absorpční spektrometrie. Pro tento atomizátor byly následně určeny základní analytické charakteristiky, které byly porovnány s běžně používaným externě vyhřívaným křemenným atomizátorem, který byl v této práci nahrazen multiatomizátorem (MMQTA). Detekční limit dosažený v DBD atomizátoru (0,24 ng ml−1 Se) je jen mírně horší než v MMQTA (0,15 ng ml−1 Se). Odolnost DBD atomizátoru vůči interferencím je naopak lepší než v případě MMQTA. Rovněž byla studována prekoncentrace hydridu selenu v plazmovém atomizátoru s dielektrickou bariérou a bylo dosaženo prekoncentrační účinnosti 75 ± 5%. Mez detekce při použití doby prekoncentrace 300 s činila 0,012 ng.m1−1 Se.

  The aim of this thesis was to optimize atomization conditions for selenium hydride in a novel plasma atomizer based on dielectric barrier discharge (DBD) using atomic absorption spectrometry as a detector. Analytical characteristics have been subsequently determined and compared to those reached in a conventional externally heated quartz tube atomizer which was replaced by a sofisticated design of a multiatomizer (MMQTA) in this work. The limit of detection reached in DBD (0,24 ng ml−1 Se) is slightly worse to that observed in MMQTA (0,15 ng ml−1 Se). On the contrary, slightly better resistance towards interferences of Sb, Bi and As was observed in DBD atomizer in comparison with MMQTA. Possibility of selenium preconcentration in a DBD atomizer was studied reaching an overall preconcentration efficiency of 75 ± 5%. The detection limit in a preconcentration mode employing preconcentration period of 300 s has reached 0,012 ng ml−1 Se.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0252465

   
  Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
  0451312.pdf01.4 MBJinávyžádat
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies,které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom, jak používáme cookies.