Počet záznamů: 1  

Globálne vzedlávanie: kontext a kritika

 1. 1.
  0436108 - ÚVGZ 2015 RIV CZ slo M - Část monografie knihy
  Ač, Alexander
  Klimatické zmeny a ich vplyv na rozvojove krajiny.
  [Climate changes and their impact on developing countries.]
  Globálne vzedlávanie: kontext a kritika. Zvolen: Technická univerzita vo Zvolene, 2014 - (Gallayová, Z.; Hipš, J.; Urbanová, K.), s. 54-63. ISBN 978-80-228-2677-8
  Institucionální podpora: RVO:67179843
  Klíčová slova: climate change * developing countries * global warming * natural disasters
  Kód oboru RIV: EH - Ekologie - společenstva

  Tato kapitola knihy pokrývá a poskytuje přehled dopadů antropogenní zmeny klimatu v rozvojových krajinách. Obzvláště je zmíněný dlouhodobý pokles srážek v krajinách Blízkého východu (Sýrie) a krajin Afriky (Egypt, Líbye) a jeho vliv při propuknutí stále probáhajích sociálních nepokojů. Jsou diskutovány globální změny ve srážkách a rostoucí stres sucha v Indii v souvislosti s monzúnovými dešti. Jsou rozebrány socio-ekonomické důsledky náhlých ledovcových záplav jako důsledek tajících horských ledovců, rovněž v souvislosti s rozdíli v možnostech adaptace mezi bohatými a chudými krajinami. Nakonec je analyzováno síření různých infekčních chorob v rozvojových krajinách (v Jižní Americe a Africe) jako důsledek oteplování klimatu.

  This book chapter covers and reviews impacts of ongoing anthropogennic climate change in developing countries. Specifically, it looks at the effects of long-term precipitation decline in the Middle East (Syria) and African countries (Egypt, Libya) and its role in contributing to ongoing social unrest. Changes in global precitipitation and increasing water stress in India in the context of monsoon rain is discussed. Socio-economic impacts of glacial floods resulting from melting glaciers are dicussed, as well as differences and options for adaptation between rich and poor countries are emphasized. Spread of various infectious diseases in developing countries (in South America and Africa) as a result of warming climate is elaborated.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0239893

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.