Počet záznamů: 1  

Influence of flow models in an aeroelastic problem: Comparison of a turbulence model with a laminar solution of the Navier-Stokes equations

 1. 1.
  0310535 - ÚT 2009 RIV CZ eng C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
  Sváček, Petr - Feistauer, M. - Horáček, Jaromír
  Influence of flow models in an aeroelastic problem: Comparison of a turbulence model with a laminar solution of the Navier-Stokes equations.
  [Vliv modelů proudění v aeroelastickém problému: Srovnání modelu turbulence s laminárním řešením Navier-Stokesových rovnic.]
  Flow-Induced Vibration. Praha: Institute of Thermomechanics, Academy of Sciences of the Czech Republic, v. v. i., 2008 - (Zolotarev, I.; Horáček, J.), s. 525-530. ISBN 80-87012-12-7.
  [International Conference on Flow Induced Vibration /9./ FIV2008. Praha (CZ), 30.06.2008-03.07.2008]
  Grant CEP: GA AV ČR IAA200760613
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z20760514
  Klíčová slova: aeroelasticity * finite element methods * airfoil flutter
  Kód oboru RIV: BI - Akustika a kmity

  The study deals with numerical approximation of a 2D aeroelastic problem. A fully coupled formulation of flow over a freely vibrating airfoil with two degrees of freedom for rotation and translation is considered. The flow is described by the incompressible Navier-Stokes equations written in Arbitrary Lagrangian-Eulerian (ALE) form or by the Reynolds averaged Navier-Stokes system. The flow is solved by the stabilized finite element method. The developed method is verified by experimental data and the numerical results obtained for laminar and turbulent models are compare.

  V článku se řeší numerická aproximace určitého 2D aeroelastického problému. Je uvažováno proudění tekutiny plně vázané s volnými kmity leteckého profilu o dvou stupních volnosti (rotace a translace). Proudění je popsáno nestlačitelnými Navier-Stokesovými rovnicemi zapsanými v ALE formulaci a Reynoldsovými středovanými Navier-Stokesovými rovnicemi. Proudění je řešeno stabilizovanou metodou konečných prvků. Vyvinutá metoda je ověřena experimentálními daty a numerická řešení pro laminární a turbulentní modely jsou vzájemně porovnána.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0162368

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.