Počet záznamů: 1  

Přerov (k. ú. Předmostí, okr. Přerov)

 1. 1.
  0307624 - ARÚB 2008 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
  Svoboda, Jiří - Nývltová Fišáková, Miriam - Novák, Martin - Demek, J. - Kovanda, Jiří
  Přerov (k. ú. Předmostí, okr. Přerov).
  [Přerov (cadastral territory Předmostí, Přerov district).]
  Přehled výzkumů. Roč. 48, - (2007), s. 322-331. ISSN 1211-7250
  Grant CEP: GA ČR GA206/04/1498
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z80010507; CEZ:AV0Z50040507
  Klíčová slova: Gravettian * Evolved Pavlovian * Willendorf-Kostenkian * Předmostí * stratigraphy * archeobotany * archeozoology * lithic artifacts * mammoth bones
  Kód oboru RIV: AC - Archeologie, antropologie, etnologie

  Komplexní terénní výzkum paleolitického sídelního areálu v Předmostí u Přerova v roce 2006 byl organizován v rámci projektu města Přerov vybudovat autentickou terénní expozici, česko-britského projektu k přírodnímu prostředí gravettienu a projektu GAČR k antropologii Předmostí. Hlavní výzkum se zaměřil na lokalitu Předmostí Ib (Pod hřbitovem), kde byl proveden terénní odkryv směřující jak ke konzervaci a prezentaci autentických nálezových vrstev, tak k jejich interdisciplinárnímu zpracování. Pro srovnání stratigrafie byly zahloubeny doplňující sondy na lokalitách Předmostí II a III. Na lokalitě Ib se zjistily dvě nálezové vrstvy gravettienu. Svrchní vrstva, kterou tvořily spíše jednotlivé kosti a artefakty a spodní vrstva, tvořena souvislým pokryvem nálezů. Na základě typologie, stratigrafie a radiokarbonového datování náleží svrchní vrstva fázi wilendorfsko-kostěnkovské a spodní vrstva fázi pavlovské.

  As a part of the project of permanent in situ exposition proposed by the City of Přerov, the Czech-British project on the Gravettian environment and Czech grant agency project on the paleoanthropology of Předmostí a comprehensive research and conservation project has been organized in the Předmostí area in the spring and summer 2006. The find spot attached to the Předmostí cemetery wall (site Ib) has been selected for excavation, preservation, and exhibition, and additional stratigraphic trenches were dug at the sites II and III. At the site Ib, two Gravettian layers were distinguished. Whereas the upper layer was represented more by individual bones and artifacts, the lower layer was formed a continuous coverage of bones and other finds. According to the typological analysis, radiocarbon dating and stratigraphical position, the upper layer is dated to the Willendorf-Kostenkian and the lower layer to the Evolved Pavlovian stage of the Gravettian complex.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0160332

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.