Počet záznamů: 1  

The occurrence and an ape-to-ape transmission of entodiniomorphid ciliate Troglodytella abrassarti in captive gorillas

 1. 1.
  0307393 - ÚBO 2009 RIV US eng J - Článek v odborném periodiku
  Modrý, David - Petrželková, Klára Judita - Pomajbíková, K. - Tokiwa, T. - Křížek, J. - Imai, S. - Vallo, Peter - Profousová, Ilona - Šlapeta, J.
  The occurrence and an ape-to-ape transmission of entodiniomorphid ciliate Troglodytella abrassarti in captive gorillas.
  [Výskyt a přenos entodiniomorfních nálevníků Troglodytella abrassarti mezi gorilami v zajetí.]
  Journal of Eukaryotic Microbiology. Roč. 56, č. 1 (2009), s. 83-87. ISSN 1066-5234. E-ISSN 1550-7408
  Grant CEP: GA ČR GA524/06/0264
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z60930519; CEZ:AV0Z60220518
  Klíčová slova: Chimpanzee * Gorilla gorilla * molecular phylogeny * zoo
  Kód oboru RIV: EG - Zoologie
  Impakt faktor: 2.355, rok: 2009

  Entodiniomorphid ciliates present in the colon of wild apes tend to disappear from captive apes with the exception of Troglodytella abrassarti. We used fecal examinations to screen the gorillas in 3 Zoos to establish the ape-to-ape T. abrassarti transmission pattern. Gorillas from 2 European Zoos are positive for T. abrassarti while gorillas from the Australian Zoo are negative. We documented a horizontal transmission of T.abrassarti to a negative adult gorilla introduced into Troglodytella-positive group in Prague Zoo and traced the origin of the ciliate infection to the Paington Zoo using serial fecal examinations. 2 infant gorillas born in Prague Zoo became first positive for T. abrassarti at the age of 9 month. Ciliate morphology and the sequencing of SSU rRNA gene and ITS rDNA spacer region revealed that T. abrassarti affects both captive gorillas and chimpanzees. We conclude that Zoo transports play a major role in the distribution of T. abrassarti in captive gorillas.

  Entodiniomorfní nálevníci jsou přítomni v kolonu lidoopů z volné přírody mají tendenci u lidoopů ze zajetí vymizet, s výjimkou Troglodytella abrassarti. Pomocí vyšetření trusu goril ze 3 ZOO jsme sledovali přenos T. abrassarti. Gorily ze 2 ZOO byly pozitivní na T. abrassarti, zatímco gorily z australské ZOO byly negativní. Pomocí pravidelných vyšetření trusu jsme zdokumentovali horizonatální přenos T. abrassarti na negativní adultní gorilu včleněnou do pozitivní skupiny goril v ZOO Praha a zjistili, že původ infekce nalevníky je v ZOO Paington. 2 gorilí mláďata narozená v ZOO Praha se infikovala T. abrassarti ve věku 9 mesiců. Morfologie nálevniků a sekvence SSU rRNA a ITS rDNA spacer region odhalily, že T. abrassarti se vyskytuje u šimpanzů i goril v zajetí. Usuzujeme, že ZOO transporty hrají hlavní roli v rozšíření T. abrassarti u goril v zajetí.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0160175

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.