Počet záznamů: 1  

Semiochemicals related to the aphid Cinara pilicornis and its host, Picea abies. A method to assign nepetalactone diastereomers

 1. 1.
  0305811 - ÚOCHB 2008 RIV NL eng J - Článek v odborném periodiku
  Pettersson, M. - Unelius, C. R. - Valterová, Irena - Borg-Karlson, A. K.
  Semiochemicals related to the aphid Cinara pilicornis and its host, Picea abies. A method to assign nepetalactone diastereomers.
  [Semiochemikálie mšic druhu Cinara pilicornis a jejich hostitelské rostliny, smrku ztepilého (Picea abies). Metoda přiřazení diastereoisomerů nepetalaktonu.]
  Journal of Chromatography A. Roč. 1180, 1/2 (2008), s. 165-170. ISSN 0021-9673. E-ISSN 1873-3778
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z40550506
  Klíčová slova: aphid * conifer * pheromone * nepetalactone
  Kód oboru RIV: CC - Organická chemie
  Impakt faktor: 3.756, rok: 2008

  Volatiles released by seedlings of Norway spruce infested with the aphid Cinara pilicornis were analyzed using SPME-GC-MS. Among the stress-induced compounds released by the host plant, citronellol, cis-trans-nepetalactone and cis-trans-nepetalactol was found. These compounds originated from the aphids and they were assumed to be pheromone components for this aphid species. To determine the relative stereochemistry of the nepetalactone, a diagnostic method was developed. The method was based on multivariate analysis of tabulated relative intensities of mass fragments of the four nepetalactone diastereomers.

  Těkavé látky ze sazenic smrku ztepilého, napadených mšicí Cinara pilicornis, byly analyzovány metodou SPME-GC-MS. Mezi látkami indukovanými stresem a uvolňovanými rostlinou byly detekovány citronellol, cis-trans-nepetalakton a cis-trans-nepetalaktol. Tyto látky pocházely ze mšic a předpokládá se, že jsou složkami feromonu mšic. Byla vyvinuta diagnostická metoda pro určení relativní stereochemie nepetalaktonu, založená na vícerozměrné analýze relativních intenzit fragmentů přítomných v hmotnostních spektrech všech 4 diastereoisomerů.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0158976

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.