Počet záznamů: 1
GIS a DPZ při hodnocení změn krajinné diverzity a ekostabilizačních složek v zemědělské krajině
- 1.0170705 - UEK-B 20033009 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
Žaloudík, Jiří - Hanousková, Irena - Kolejka, J.
GIS a DPZ při hodnocení změn krajinné diverzity a ekostabilizačních složek v zemědělské krajině.
[Evaluation of landscape diversity, ecostabilization components and their changes by methods of GIS and remote sensing in agriculture area.]
GEOinfo. - (2003), s. 57-59. ISSN 1212-4311
Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z6087904
Klíčová slova: landscape changes * diversity * remote sensing
Kód oboru RIV: DO - Ochrana krajinných území
Studie poskytuje metodický příklad využití geoinformačních postupů a dat v krajinné ekologii a managementu území. Formou účelové ultitemporální analýzy leteckých snímků z let 1952 a 1988 je emonstrována využitelnost informačního potenciálu dat DPZ a technologií GIS při vyhodnocení stavu a změn krajinné struktury v zemědělské oblasti Mirovicka (okres Písek) a jsou posouzeny souvislosti zjištěných strukturálních změn krajinné mozaiky (vegetace, cestní sítě a parcelace pozemků) se způsoby ekologického managementu krajiny. Vedle praktických metodických doporučení pro používání uvedených geoinformačních postupů jsou zformulovány některé obecnější zásady ekologického plánování v krajině.
The case study is based on geoinformation methods. In this way, it develops a methodological approach to landscape ecology applications in the area management.The multitemporal analysis of aerial photographs is used to demonstrate the topical applications of remote sensing and GIS technologies. The aerial images from the years 1952 and 1988 are analyzed to explore the state and changes of andscape structure in model area Mirovice (Písek district). The tructural changes and landscape mosaics of vegetation, road network, field pattern arrangement are interpreted to re-evaluate the forms of ecological management at the landscape scale. The methodical recommendations of remote sensing data processing are formulated for applications in ecological planning.
Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0067787
Počet záznamů: 1