Počet záznamů: 1  

.sup.10.sub.Lambda Be and sup.10.sub.Lambda B Hypernuclei on the Nuclotron:A clue to some puzzles in nonleptonic weak decays

  1. 1.
    0105615 - UJF-V 20043181 RIV RU eng C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Majling, Lubomír - Bartke, J. - Batusov, Yu. - Kuz`min, V. - Lukstins, J. - Nikitin, V. - Parfenov, A. - Chren, D. - Sopko, B.
    .sup.10.sub.Lambda Be and sup.10.sub.Lambda B Hypernuclei on the Nuclotron:A clue to some puzzles in nonleptonic weak decays.
    [Hyperjádra a : na Nuclotronu: Klíč k objasnění některých problémů neleptonových slabých rozpadů.]
    Relativistic Nuclear Physics and Quantum Chromodynamics. Dubna: JINR Dubna, 2004 - (Sissakian, A.; Burov, V.; Malakhov, A.), s. 305-320. ISBN 5-9530-0054-5.
    [International Baldin Seminar on High Energy Physics Problems /16./. Dubna (RU), 10.06.2002-15.06.2002]
    Grant CEP: GA ČR GA202/02/0930; GA AV ČR KSK1048102
    Klíčová slova: hypernuclei
    Kód oboru RIV: BE - Teoretická fyzika

    Hypernuclei are a convenient laboratory to study the baryon-baryon weak interaction and associated effective weak Hamiltonian. The strangeness changing process, in which a Lambda-hyperon in nuclear matter converts to a neutron with a release of up to 176 MeV, provides a clear signal for a conversion of an s-quark to a d-quark. We will show how the nuclear structure aspects of the problem, often an unwelcomed detail of calculations attempting to understand basic two-body Lambda N interaction, can be used to pick out components of the effective weak Hamiltonian. It is well known that removing one nucleon from .sup.9Be or .sup.9B results in .sup. 8Be.with a subsequen a a decay. Through this unique process it would be possible to identify final states of the residual nucleus.

    Hyperjádra jsou vhodnou laboratoří ke studiu baryon-baryonové slabé interakce a s ní spojeného efektivního slabého Hamiltonianu. Proces přeměny L-hyperonu v neutron, při kterém se v jaderném prostředí uvolní energie 176 MeV, slouží jako jasný signál konverze s-kvarku na d-kvark. Ukážeme, že specifika jaderné struktury, které se často považují za nežádoucí komplikaci úlohy, se mohou využít k určení složek efektivního slabého Hamiltonianu. Je známo, že při oddělení nukleonu z jeho základního stavu 9Be nebo 9B vzniká několik stavů jádra , které se okamžitě rozpadají na dvě částice alfa. Pomocí tohoto jedinečného procesu je možné identifikovat konkrétní stavy konečného jádra.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0012849

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.