Počet záznamů: 1  

Faktory ovlivňující produkci a emise N2O z pastevní půdy

 1. 1.
  0105460 - UPB-H 20043065 RIV SK cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
  Hynšt, Jaroslav - Šimek, Miloslav - Brůček, Petr - Čuhel, Jiří
  Faktory ovlivňující produkci a emise N2O z pastevní půdy.
  [Factors affecting production and emissions of N2O from pasture soil.]
  Život v pode 5., Zborník z medzinárodného seminára. Bratislava: Československá spoločnosť mikrobiologická, 2004, s. 49-58.
  [Život v pode /5./. Bratislava (SK), 27.01.2004-28.01.2004]
  Grant ostatní: Evropská unie(XE) EVK2-CT-2000-00096
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z6066911
  Klíčová slova: N2O production * N2O emissions * pasture soil
  Kód oboru RIV: EH - Ekologie - společenstva

  Půda na zimovišti skotu má trvale vysokou potenciální schopnost produkovat N2O. Přesto většina emisí vzniká během několika relativně krátkých období. Oxid dusný vzniká jako vedlejší nebo konečný produkt mikrobiálních přeměn dusíku v půdě - především nitrifikace a denitrifikace. Tyto přeměny jsou v průběhu zimy, kdy je největší přísun dusíku a uhlíku, pomalé, v půdě se hromadí amoniakální dusík a tvorba N2O je relativně malá. Nízká teplota také snižuje potenciál půdy produkovat N2O. Naopak na konci jara vysoká teplota zvyšuje potenciální produkci N2O, ale obsah živin rychle klesá. Velký vliv na celkovou produkci N2O má také redukce N2O na N2, která se zvyšuje s rostoucí hodnotou pH a také v silně anaerobních podmínkách v půdě nasycené vodou a klesá s rostoucím obsahem nitrátu v půdě. Na studované lokalitě se vliv pH na poměr produktů denitrifikace projevuje nejzřetelněji na nejvíce zatížených plochách, kde se vlivem moči zvířat zvyšuje pH půdy. Nižší hodnoty emisí v zimě mohou být způsobeny nejen nizkými teplotami, ale také omezením výměny plynů pod ledovou vrstvou nebo redukcí N2O na N2.

  The experiments were performed to investigate the factors affecting N2O emissions from pasture soil. The experimental area was so called winter pasture where high number of the animals on relatively small area creates favourable conditions for intensive nitrogen transformations. During regularly measurements we determined N2O flux, mineral nitrogen content, pH, moisture and temperature. In adition we performed laboratory and field experiments to determine the potential production of N2O. The potential N2O production is high, but N2O production is usually limited by environmental factors, so most of the gas is produced in a few relatively short periods.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0012703

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.