Počet záznamů: 1  

Hodnocení vztahu mezi složením aerosolů tuhých látek v ovzduší a jejich zdroji ve vybraných lokaliotách Prahy

 1. 1.
  0104793 - UCHP-M 20040047 RIV SIGLE CZ cze V - Výzkumná zpráva
  Tydlitát, Vratislav - Pekárek, Vladimír - Šyc, Michal - Vosecký, Martin
  Hodnocení vztahu mezi složením aerosolů tuhých látek v ovzduší a jejich zdroji ve vybraných lokaliotách Prahy.
  [Asessment of the Relation between the Composition of Aerosols of Solids in Air and Their Sources on Selected Places in Prague.]
  Praha: Ústav chemických procesů AV ČR, 2004. 6 s. 5.
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z4072921
  Klíčová slova: aerosols * spectrometry * fluorescence analyze
  Kód oboru RIV: CF - Fyzikální chemie a teoretická chemie

  Předkládají se výsledky měření aerosolů čtyřiadvacetihodinovým odběrem ve dvou likalitách v Praze: v ulici s intenzivní dopravou v blízkosti cementárny. V aerosolech PM10 a PM2,5 zachycených z 500 až 1000 m3 vzduchu (20 až 40 mg) byly stanoveny obsahy As,Cd, Cr,Cu, Mn, Ni, Pb, Al, Ca, Fe, K, Mg, Na, Zn atomovou absorpční spektrometrií. Z výsledku rentgenové fluorescenční analýzy byly odhadnuty obsahy Si, S a Cl.. Doprava v zimě je zdrojem aerosolu s obsahem NaCl a SiO2, Fe a Ca. V blízkosti cementárny obsahuje aerosol prvky, které jsou v cementu a ze spalování: K, Ca, Al a S.

  Results of the twentyfour hour sampling of aerosols at two posts in Prague: on a street with large traffic and at a post near to cement plant are presented. In aerosols PM10 a PM2,5 adsorbed from 500 to 1000 m3 of air (20 to 40 mg) were determined contents of As,Cd, Cr,Cu, Mn, Ni, Pb, Al, Ca, Fe, K, Mg, Na, Zn by the method of atomic absorption spectrometry. From x-ray fluorescence analyze were assesed contents of Si, S and Cl.. The winter traffic is the source of aerosol wth content of NaCl and SiO2 , Fe, Ca. In the vicinity of cement plant the aerosol contents elements, which are in cement and elements fom combustion: K, Ca, Al and S.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0012058

   
   

Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.