Počet záznamů: 1  

Anatomy of the Czech Labour Market: From Over-Employment to Under-Employment in Ten Years?

 1. 1.
  0104349 - SOU-Z 20043268 RIV CZ eng M - Část monografie knihy
  Večerník, Jiří - Flek, V.
  The Labour Market in the Czech Republic: Trends, Policies and Attitudes.
  [Trh práce v České republice: trendy, politika a přístupy.]
  Anatomy of the Czech Labour Market: From Over-Employment to Under-Employment in Ten Years? Praha: Czech National Bank, 2004, s. 6-24. Czech National Bank, Working Paper, 7
  Grant CEP: GA AV ČR IBS7028351
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z7028912
  Klíčová slova: social policy * social reforms * Czech Republic
  Kód oboru RIV: AO - Sociologie, demografie

  The paper presents various data on employment and unemployment trends, wage developments, and even workersŽ opinions and their potential labour market strategies, as reflected in various surveys. In particular, it identifies the existing labour market rigidities and show that the high unemployment resembles a vicious circle, resulting in the emergence of the unemployment trap and benefit dependency. Active labour market policy measures alone appear to be insufficient to deal with this problem.

  Materiál prezentuje různé údaje o trendech zaměstnanosti a nezaměstnanosti, vývoji mezd a o názorech pracujících a jejich potenciálních strategiích na trhu práce tak, jak se odrážejí v různých studiích. Konkrétně publikace identifikuje strnulost stávajícího trhu práce a ukazuje, že vysoká nezaměstnanost se podobá začarovanému kruhu a vede ke vzniku pasti nezaměstnanosti a závislosti na dávkách. Opatření aktivní politiky trhu práce samy o sobě se jeví jako nedostatečné pro řešení tohoto problému.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0011623

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.