Počet záznamů: 1  

Ploidie karasa stříbřitého v ČR z pohledu umělé reprodukce

 1. 1.
  0103188 - UBO-W 20040125 RIV CZ cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
  Halačka, Karel - Vetešník, Lukáš - Flajšhans, M.
  Ploidie karasa stříbřitého v ČR z pohledu umělé reprodukce.
  [The ploidy of Carassius auratus in the Czech Republic in light of the artificial reproduction.]
  55 let výuky rybářské specializace na MZLU v Brně. Brno: Mendelova zemědělská a lesnická univerzita, 2004 - (Spurný, P.), s. 176-181. ISBN 80-7157-810-X.
  [55 let výuky rybářské specializace na MZLU v Brně. Brno (CZ), 30.11.2004-01.12.2004]
  Grant CEP: GA AV ČR IBS5045111; GA ČR GA524/03/0178
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z6093917
  Klíčová slova: Carassius auratus * reproduction
  Kód oboru RIV: GL - Rybářství

  Populace karasa stříbřitého na území ČR prošla výraznými změnami - čistě triploidní unisexuální gynogenetická populace se změnila v diploidně-polyploidní komplex, v němž výrazné místo patří diploidům (na některých lokalitách takřka 80%) a ztrácí se v ní podíl (v první fázi tohoto přerodu relativně častých) triploidních samců a tetraploidů. Jedinci tohoto komplexu mají různou strategii rozmnožování, naznačující, že naše dělení jedinců karasa stříbřitého pouze na základě jejich ploidie je příliš hrubé a nevystihuje přesně poměry v populaci. Je pravděpodobné, že v budoucnosti bude možno (zejména na základě geneticko-molekulárních metod) rozdělit dané jedince jemněji a vyřešit tak i další otázky týkající se karasa stříbřitého, jako jeho původ a systematické zařazení.

  State of population of Carassius "gibelio" (the sex ratio and ploidy level) was for a long time observed in the Dyje river floodplain, where it has expanded by natural migration from the Danube river through Morava river in 1975-1976. Results show the time dynamics for both parameters, with increasing proportion of males and increasing proportion of diploids of both sex and the formation diploid-polyploid complex. Diploid, triploid and tetraploid males and females of silver crucian carp, Carassius auratus, as well as males of silver Blicca bjoerkna and Rutilus rutilus, were used in mating. The results show different reaction of females on used sperm even in the same group of ploidy. The existence of some groups of the individuals with a different strategy of reproduction in frame single population could be the explanation.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0010515

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.