Počet záznamů: 1  

Genetické metódy v zoológii: fylogenéza cicavcov

 1. 1.
  0103178 - UBO-W 20040112 RIV SK slo J - Článek v odborném periodiku
  Martínková, Natália
  Genetické metódy v zoológii: fylogenéza cicavcov.
  [Genetic methods in zoology: mammal phylogeny.]
  Správy Slovenskej zoologickej spoločnosti. Roč. 19, - (2001), s. 75-80
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z6093917
  Klíčová slova: phylogeny * genes * DNA markers
  Kód oboru RIV: EB - Genetika a molekulární biologie

  Genetické metódy v zoológii sa často používajú na štúdium fylogenetických vzťahov. Tri hlavné problémy spojené s týmto prístupom sú prezentované: porovnanie fylogenézy jedného génu a fylogenézy taxónu, vhodný výber DNA markra s určítou substitučnou rýchlosťou pre štúdium divergencií rôzneho veku a homologické mutácie.

  Genetic methods are increasingly used to study phylogenetic relationships in zoology. Three main problems associated with this approach are presented. 1/ Phylogeny of one gene is not necessary the same as phylogeny of a taxon. 2/ Suitable DNA marker with appropriate substitution rate has to be selected for studying phylogenetic relationships of different age. 3/ Sequence homology, where a certain position mutates several times until it reaches the same nucleotide as in the past, has to be accounted for statistically.

  Genetické metody se v zoologii často používají ke studiu fylogenetických vztahů. Prezentovány jsou tři hlavní problémy spojené s tímto přístupem. 1/ Fylogeneze jednoho genu nemusí být totožná s fylogenezí taxonu. 2/ Pro studium divergencí různého věku je nutný vhodný výběr DNA markru s vhodnou substituční rychlostí. 3/ Homologické mutace, kdy určitá pozice několikrát mutuje, až se na tom místě objeví stejný nukleotid jako v minulosti, musí být statisticky ošetřeny.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0010505

   
   
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.