Počet záznamů: 1

Odraz nejistot, znevýhodnění a marginalizace na trhu práce v biografických výpovědích žen s nízkým vzděláním

 1. 1.
  0353980 - SOU-Z 2011 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
  Formánková, Lenka - Křížková, Alena
  Odraz nejistot, znevýhodnění a marginalizace na trhu práce v biografických výpovědích žen s nízkým vzděláním.
  [Insecurities, Disadvantages, and Labour market Marginalisation as Reflected in the Biographic Narratives of Women with Low Education.]
  Gender, rovné příležitosti, výzkum. Roč. 11, č. 2 (2010), s. 23-35 ISSN 1213-0028
  Grant CEP: GA AV ČR IAA700280804; GA ČR GAP404/10/0021; GA ČR GA403/09/1839
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z70280505
  Klíčová slova: unskilled women * biographical research method * gendered labour market segregation
  Kód oboru RIV: AO - Sociologie, demografie
  http://www.genderonline.cz

  Článek diskutuje podmínky žen s nízkou kvalifikací kombinovat placenou práci s neplacenou prací v domácnosti v České republice. V analýze jsou zpracovány 3 biografické rozhovory o pracovních drahách se ženami s vyučením. Ekonomické nejistoty a rostoucí míra globální konkurence v oblasti výroby a produkce zvyšují tlak na transformaci a flexibilizaci pracovní síly. Osoby, které se primárně dostávají na trhu práce do marginalizované pozice se vyznačují nízkou mírou lidského a sociálního kapitálu. Nemohou naplňovat zvyšující se tlak na produktivitu a osobní flexibilitu, jako jsou například ženy pečující o malé děti. Socio-ekonomická marginalizace nízko-kvalifikovaných žen s dětmi je posilována nastavením rodinné politiky. Výpovědi žen s nízkou kvalifikací zachycují mechanismy genderové diskriminace, sociálního vyloučení a subordinace, kterým musí tyto ženy čelit a dále strategie, které volí a zdroje které využívají pro řešení své situace.

  The paper addresses the specific conditions of unskilled women, struggling to integrate their paid work and unpaid work in the Czech Republic. The analysis is based on three biographic interviews regarding the work trajectories of women whose highest level of education is vocational or lower. The employees with the lower levels of human and social capital occupy marginalized positions in the labour market. These people, including mothers in child care, find it difficult to cope with the increasing pressure for productivity and flexibility. The socioeconomic marginalization of unskilled mothers is further strengthened by measures of the state’s social policy. Their testimonies reveal both the mechanisms of gender discrimination, social exclusion and subordination that the unskilled mothers have to face in their personal lives and careers, and the strategies and resources they employ in order to cope with their situation.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0193079
  Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
  Formankova_Krizkova_odraz nejistot znevyhodneni a marginalizace.pdf0230.7 KBVydavatelský postprintpovolen