Počet záznamů: 1

Vojna zelená – i černobílá. Jak se vzpomíná na vojnu

 1. 1.
  0336969 - UJC-A 2010 RIV CZ cze M - Část monografie knihy
  Kubáčková, Patricie
  Vojna zelená – i černobílá. Jak se vzpomíná na vojnu.
  [Military service: green and black-and-white. Memories of military service.]
  Obyčejní lidé...?! Pohled do života tzv. mlčící většiny. Životopisná vyprávění příslušníků dělnických profesí a inteligence. Sv. 1. Vol. 1. Praha: Academia, 2009 - (Vaněk, M.), s. 133-161. ISBN 978-80-200-1791-8
  Grant CEP: GA ČR GA409/06/0878
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z90610518
  Klíčová slova: autobiographical narrations
  Kód oboru RIV: AI - Jazykověda

  Studie představuje tematickou analýzu vzpomínkového vyprávění mužů o zkušenosti, která je dnes již minulostí – o základní vojenské službě (v rámci celkové autobiografie). Práce je rozvržena do dvou hlavních částí. V první se autorka věnuje jednomu frekventovanému a v rozhovorech různě ztvárněnému motivu: vojna jako poznávání nového, jiného. V jediném příběhu by nejspíš tolik nevynikl, ale v kontextu shromážděného materiálu vstupoval do zajímavých souvislostí. Několik dílčích témat uvedených v tomto oddílu (prostředí, lidé, profese) je tímto motivem propojeno. Ve druhé části je vybráno několik výrazných „vojenských“ témat, jež se shodně vyskytla u několika vypravěčů: délka základní vojenské služby, specializace, zvláštní řád, pravidla, únik před vojnou i na vojnu, vojenský slang, významné události.

  The study analyses the phenomenon of compulsory basic military service from the perspective of male narrators. The essay consists of two parts. The first deals with a common characteristic identified in all interviews that the autor describes as “military as getting used to a new and different reality”. In the second part there are presented several “strong” and typical military topics (for example the lenght of basic military service, specialization, special rules, military slang, significant events).
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0181082