Počet záznamů: 1

T. G. Masaryk a politické strany

 1. 1.
  0330152 - MSUA-W 2010 RIV CZ cze M - Část monografie knihy
  Broklová, Eva
  T. G. Masaryk a politické strany.
  [T. G. Masaryk and political parties.]
  Masarykův sborník XIV 2006-2008. Praha: Masarykův ústav a Archiv AV ČR, 2009 - (Gebhart, J.; Kuklík, J.; Tomeš, J.), s. 11-34. ISBN 978-80-86495-55-2
  Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z70900502
  Klíčová slova: Masaryk, T. G. * history * political parties
  Kód oboru RIV: AB - Dějiny

  Studie se zabývá teoretickými názory T. G. Masaryka na politické strany a jeho vztahem k nim spolu s Masarykovým působením v politických stranách. Masaryk analyzoval jednotlivé politické strany a současně se pokusil jako jejich občasný příslušník působit ve prospěch národní společnosti ve smyslu tvorby obecné vůle. Politické strany zpočátku ještě nezastupovaly zájmy sociálně diferencovaných vrstev, ale převážně společnosti jako celku. Před zahájením odboje Masaryk jednal o svých záměrech se zástupci mnohých politických stran. V období Československé republiky neformální nadstranická a morální autorita prezidenta Masaryka pomáhala překlenout rozpory mezi politickými stranami.

  The study is focused on analyses of Masaryk´s theoretical views on political parties, on his attitude towards them, and on his activities in political parties. Masaryk analyzed individual political parties and occasionally, as a member of some of them, tried to benefit to common good in the society as a whole. His knowledgeable approach was gained by discussions about his intentions with leaders of political parties. During the first Czechoslovak Republic, his informal moral and above parties existing authority assisted in overcoming controversies among political parties.
  Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0176002