Výsledky vyhledávání

  1. 1.
    0537169 - ÚH 2021 RIV CZ cze L - Prototyp, funkční vzorek
    Hošek, J. - Tesař, Miroslav - Vlček, Lukáš - Kofroňová, Jitka - Kebrle, D.
    Dálkově ovládaný aktivní kolektor mlžné a oblačné vody s nezávislým zdrojem elektrické energie.
    [Wireless operated collector of the fog water equipped by the independent electricity source.]
    Interní kód: TJ02000162 – V15 ; 2020
    Technické parametry: Princip zařízení spočívá v impakci vodních částic na šikmo uložených vláknech v komoře, do které je aktivně za pomoci ventilátoru nasáván vzduch z okolního prostředí. Vstup i výstup jsou orientovány směrem dolů, aby se zamezilo vstupu dešťových a sněhových srážek. Nasávaný vzduch prochází nejprve přes pole vláken strunové vložky, dále přes usměrňovač proudění k ventilátoru, který je instalován v sousedství výstupního otvoru. Záchyt probíhá na vláknech výpletu tzv. impakční vložky, která je tvořena sérií 4 šikmo uložených rámečků, na nichž je navinut strunový výplet tvořený polyetylenovým monovláknem o tl. 0,3 mm s rozestupem 1,3 mm. Pro specifické experimentální úkoly lze použít impakční vložku s jinou geometrií výpletu (jiná tloušťka a jiná hustota impakčních vláken). Impakční vložka je vyjímatelná z boku zařízení. Zařízení je umístěno na meteorologickém stojanu a je ovládáno dálkově experimentátorem na základě vizuálního posouzení stavu atmosféry – výskytu mlhy (GSM kamera, případně manuální obsluha). Zázemí zařízení je umístěno v přístrojové skříni vřazené do těla přístrojového stojanu, kde kromě zdroje energie, měřicího a elektronického zázemí může být instalována zásobní nádoba na zachycený vzorek. Variantně může být vzorek soustřeďován v podzemní jímce zapuštěné do terénu pod základnou stojanu. Výhodou takového uspořádání je vytvoření lepších podmínek pro ochranu vzorku před odparem, případně biologickými procesy, které by mohly ohrozit jeho kvalitu. Zařízení může být použito i v jiném instalačním uspořádání, kdy je veškeré zázemí soustředěno (společně s jinými zařízeními) do přístrojového zázemí meteorologické stanice).
    Ekonomické parametry: Lze předpokládat, že finanční prostředky vynaložené na tento výstup sníží finanční náklady na vzorkování jinými dostupnými přístroji nejen z pohledu pořizovací ceny, ale i z pohledu cestovních nákladů. Prototyp byl vyvinut na základě požadavků plynoucích z poznatků získaných při vývoji a testování funkčního vzorku. Na základě znalosti tuzemského trhu a potřeb potenciálních uživatelů/zákazníků je reálné předpokládat po marketingové kampani a uvedení produktu na trh odběr výrobku v řádu jednotek za rok a finanční přínos cca 225 tis. Kč/rok.
    Grant CEP: GA TA ČR(CZ) TJ02000162
    Institucionální podpora: RVO:67985874
    Klíčová slova: wireless operated water collector * water collector * fog water * hydro-meteorological monitoring * water sampling
    Obor OECD: Hydrology
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0315456
     
     
  2. 2.
    0537082 - ÚH 2021 RIV CZ cze L - Prototyp, funkční vzorek
    Hošek, J. - Vlček, Lukáš - Tesař, Miroslav - Kofroňová, Jitka - Kebrle, D.
    Odběrák povrchové a podzemní vody.
    [Surface and ground water collector.]
    Interní kód: TJ02000162 – V17 ; 2020
    Technické parametry: Odběrák vzorkuje vodu na samovolně na principu Hagen-Poiseuilleovy rovnice. Pro konstrukci zařízení byly použity plastové nádoby objemu 1 l pro povrchové a 0,5 l pro podzemní vzorkování. Objem 0,5 l byl zvolen s ohledem na šířku odběrové nádoby, tak aby se vešla do potenciálního vrtu (trubky) o průměru 0,07 m. Z malých hliníkových trubek se zhotovily otvory pro vtékání vzorkované vody. Nejdůležitější částí je výpočet a konstrukce části pro snížení rychlosti úniku vzduchu. Tato část byla vyřešena nejprve nákupem vhodných kapilár. Standartní doba, po kterou by mělo docházet ke kontinuálnímu odběru, je 14 dní. Verze vzorkovač podzemní vody funguje na stejném principu a většinu komponent má stejnou. Konstrukce je ale zhotovena s cílem odběr vody mělké podzemní zvodně (např. podzemní voda ve vrchovišti) v různých hloubkách maximálně do 2 m. V praxi jde tedy o odběry vody v činné vrstvě vrchoviště (do 40 cm) a pod ní. Vzorkovač vody z hloubek kolem 2 m je připevněn ve spodní části trubky ve vrtu. Pro tyto hloubky jsme museli navíc objednávat delší kapiláru, která by umožnila kontinuální vzorkování alespoň 14 dní. Vzorkování podzemní vody v blízkosti povrchu je ovlivněno kolísáním její hladiny. Z tohoto důvodu by neměl být vzorkovač pevně připevněn k trubce ve vrtu. V suchých obdobích by se vpouštěcí část mohla ocitnout nad hladinou vody, v době maximálního zatopení pak příliš nízko nato, aby se dala vzorkovat vrstva blízko hladiny ovlivněná vlivy počasí (výpar, srážky). Pasivní vzorkovač je tak připevněn na plovák, jehož zanoření koresponduje s výškou hladiny podzemní vody.
    Ekonomické parametry: Náklady na tento výstup sníží finanční náklady na vzorkování jinými dostupnými přístroji nejen z pohledu pořizovací ceny, ale i z pohledu cestovních nákladů. Automatické odběráky stojí více jak 100 tisíc Kč. Pro učel dlouhodobéjo monitoringu postačí pasivní typ. Úspora je pak v řádech 10 tisíc Kč. Prototyp byl vyvinut na základě požadavků plynoucích z poznatků získaných při vývoji a testování funkčního vzorku. Na základě znalosti tuzemského trhu a potřeb potenciálních uživatelů/zákazníků je reálné předpokládat po marketingové kampani a uvedení produktu na trh odběr výrobku v řádu jednotek za rok a finanční přínos cca 40 tis. Kč/rok.
    Grant CEP: GA TA ČR(CZ) TJ02000162
    Institucionální podpora: RVO:67985874
    Klíčová slova: passive water collector * water collector * surface and subsurface water * hydrometeorological monitoring * water sampling
    Obor OECD: Hydrology
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0315470
     
     
  3. 3.
    0537017 - ÚH 2021 RIV CZ cze L - Prototyp, funkční vzorek
    Tesař, Miroslav - Hošek, J. - Vlček, Lukáš - Kofroňová, Jitka
    Dálkově ovládaný aktivní kolektor mlžné a oblačné vody s nezávislým zdrojem elektrické energie.
    [Wireless operated collector of the fog water equipped by the independent electricity source.]
    Interní kód: TJ02000162 – V9 ; 2020
    Technické parametry: Princip zařízení spočívá v impakci vodních částic na šikmo uložených vláknech v komoře, do které je aktivně za pomoci ventilátoru nasáván vzduch z okolního prostředí. Vstup i výstup jsou orientovány směrem dolů, aby se zamezilo vstupu dešťových a sněhových srážek. Záchyt probíhá na vláknech výpletu odběrového náboje (cartridge) sestavené z 5 šikmo uložených rámečků. Šikmé uložení usnadňuje odvod vody do sběrné nálevky a odběrné lahve. Každý rámeček může být vypleten různou tloušťkou impakční struny od cca 0,25 mm do 0,8 mm z chemicky inertního materiálu. Zařízení je umístěno na stojanu a je spouštěno pomocí vhodného dataloggeru vybaveného GSM modemem pomocí SMS zprávy na základě vizuálního posouzení stavu atmosféry – výskytu mlhy (GSM kamera, případně manuální obsluha). Při samotném vývoji funkčního vzorku, zejména potom při jeho testování, byly zjištěny četné poznatky a formulovány požadavky na úpravy přístroje, které byly plně zohledněny při návrhu, vývoji a konstrukci prototypu.
    Ekonomické parametry: Lze předpokládat, že finanční prostředky vynaložené na tento výstup sníží finanční náklady na vzorkování jinými dostupnými přístroji nejen z pohledu pořizovací ceny, ale i z pohledu cestovních nákladů. Funkční vzorek byl vyvinut pro potřeby testování funkce a upřesnil požadavky, které byly zohledněny při vývoji prototypu.
    Grant CEP: GA TA ČR(CZ) TJ02000162
    Institucionální podpora: RVO:67985874
    Klíčová slova: water sampling * water collector * wireless operated water collector * fog water * hydro-meteorological monitoring
    Obor OECD: Hydrology
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0315459
     
     
  4. 4.
    0536936 - ÚH 2021 RIV CZ cze L - Prototyp, funkční vzorek
    Vlček, Lukáš - Kofroňová, Jitka
    Odběrák povrchové a podzemní vody.
    [Surface and ground water collector.]
    Interní kód: TJ02000162 – V11 ; 2020
    Technické parametry: Odběrák vzorkuje vodu na samovolně na principu Hagen-Poiseuilleovy rovnice. Objem 0,5 l byl zvolen s ohledem na šířku odběrové nádoby, tak aby se vešla do potenciálního vrtu (trubky) o průměru 0,07 m. Z malých hliníkových trubek se zhotovily otvory pro vtékání vzorkované vody. Výpočtem se vybrala vhodná kapilára pro snížení rychlosti úniku vzduchu pro potřebnou dobu vzorkování. Standartní doba, po kterou by mělo docházet ke kontinuálnímu odběru, je 14 dní. Verze vzorkovač podzemní vody funguje na stejném principu a většinu komponent má stejnou. Konstrukce je ale zhotovena s cílem odběr vody mělké podzemní zvodně (např. podzemní voda ve vrchovišti) v různých hloubkách maximálně do 2 m. V praxi jde tedy o odběry vody v činné vrstvě vrchoviště (do 40 cm) a pod ní. Vzorkovač vody z hloubek kolem 2 m je připevněn ve spodní části trubky ve vrtu. Vzorkování podzemní vody v blízkosti povrchu je ovlivněno kolísáním její hladiny. Z tohoto důvodu by neměl být vzorkovač pevně připevněn k trubce ve vrtu. V suchých obdobích by se vpouštěcí část mohla ocitnout nad hladinou vody, v době maximálního zatopení pak příliš nízko nato, aby se dala vzorkovat vrstva blízko hladiny ovlivněná vlivy počasí (výpar, srážky). Pasivní vzorkovač je tak připevněn na plovák, jehož zanoření koresponduje s výškou hladiny podzemní vody.
    Ekonomické parametry: Náklady na tento výstup sníží finanční náklady na vzorkování jinými dostupnými přístroji nejen z pohledu pořizovací ceny, ale i z pohledu cestovních nákladů. Pro účel dlouhodobého monitoringu postačí pasivní typ. Funkční vzorek byl vyvinut pro potřeby testování funkce a upřesnil požadavky, které byly zohledněny při vývoji prototypu.
    Grant CEP: GA TA ČR(CZ) TJ02000162
    Institucionální podpora: RVO:67985874
    Klíčová slova: water collector * passive water collector * surface and subsurface water * hydro-meteorological monitoring * water sampling
    Obor OECD: Hydrology
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0315464
     
     


  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.