Počet záznamů: 1  

Antimikrobiální nanovlákenná membrána pro filtraci vody

  1. 1.
    SYSNO0540233
    NázevAntimikrobiální nanovlákenná membrána pro filtraci vody
    Překlad názvu
    Antibacterial nanofibrous membrane with antifouling ability
    Tvůrce(i) Peer, Petra (UH-J) [MT] ORCID, SAI, RID
    Zelenková, Jana (UH-J) [MT] SAI, ORCID, RID
    Filip, Petr (UH-J) [MT] ORCID, RID, SAI
    Sedlaříková, J. (CZ)
    Janalíková, M. (CZ)
    Pleva, P. (CZ)
    Korespondující/seniorPeer, Petra - Korespondující autor
    Vyd. údaje2021
    PoddruhFunkční vzorek
    Int.kódLTC19034-V1
    Technické parametryFunkční vzorek sestává z podkladové netkané textilie (viskózová vlákna) a nanovlákenné vrstvy (poly(vinylidenfluorid)–co–hexafluoropropylen/ monoacylglycerol 12 (PVDF-HFP/MAG 12)). Nejprve je PVDF-HFP rozpuštěn v dimetylformamidu (DMF) o koncentraci 23 hm. %, do kterého jsou přidána 2 hm. % antibakteriálního činidla MAG 12. Koncentrace DMF tedy tvoří 75 hm. %. Účinná složka MAG 12 je připravena smícháním kyseliny laurové a glycidolu. Jedná se o chemicky stabilní, biologicky rozložitelnou a zdravotně nezávadnou látku, jež vykazuje emulzifikační a antibakteriální vlastnosti zejména vůči plísním a Gram pozitivním bakteriím. Z tohoto PVDF-HFP/MAG 12 roztoku je připravena nanovlákenná vrstva pomocí elektrostatického zvlákňování na laboratorním přístroji při těchto optimálních podmínkách: elektrické napětí 18 kV, pracovní vzdálenost 10 cm, a environmetální podmínky: teplota 23 °C, vlhkost 43 %. Účinná látka nemění vzhled nanovláken, která zůstávají kruhového průřezu s příčným průměrem 460 ± 170 nm a průměrnou velikostí mezivlákenných pórů 1,15 µm. Modifikovaná vlákenná vrstva vykazuje zvýšenou smáčivost (kontaktní úhel = 23°) ve srovnání s čistou PVDF-HFP nanovlákennou vrstvou, pro kterou je kontaktní úhel roven 127°. Zvýšená hydrofilita vrstvy zaručuje výrazně větší permeabilitu během filtrace, vodní permeační tok modifikovaných vzorků je přibližně 6x větší než u nemodifikovaných, výsledky měření jsou zobrazeny na obrázku č. 1. Modifikovaná nanovlákenná vrstva vykazuje též schopnost odolávat tvorbě biofilmu, a to jak v případě E. coli, tak také S. aureus (viz obrázek č. 2), navíc v případě S. aureus významně zabraňuje růstu bakterií na povrchu. Z dalších měření je patrné, že účinná látka se uvolňuje do filtrátu jen minimálně.
    Ekonomické parametryNavrhované řešení filtrační membrány zaručuje zvýšenou permeabilitu během filtrace a odolnost vůči tvorbě biofilmu. Tím je prodloužena životnost funkčního produktu při vyšším výkonu. Nedochází k přímému prodeji vzorku.
    Název vlastníkaÚstav pro hydrodynamiku AVČR, v. v. i.
    Číselná identifikaceLTC19034-V1
    Druh dok.Prototyp, metodika, f.vzorek, aut.software, apl.výzkum-normy, u.vzor
    Grant LTC19034 GA MŠMT - Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, CZ - Česká republika
    Institucionální podporaUH-J - RVO:67985874
    Jazyk dok.cze
    Země vyd.CZ
    Klíč.slova poly(vinylidenfluorid) – co – hexaflouropropylen * monoacylglycerol * nanofibrous membrane * antibacterial activity * filtration properties
    Spolupracující instituce Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně (Česká republika)
    Trvalý linkhttp://hdl.handle.net/11104/0317915
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.