Počet záznamů: 1  

Klimatické právo

  1. 1.
    SYSNO ASEP0568039
    Druh ASEPM - Kapitola v monografii
    Zařazení RIVC - Kapitola v knize
    NázevÚvod do etiky klimatické změny
    Překlad názvuAn Introduction to Climate Change Ethics
    Tvůrce(i) Černý, David (USP-I) ORCID
    Zdroj.dok.Klimatické právo. - Praha : Wolters Kluwer, 2022 / Müllerová Hana - ISBN 978-80-7676-580-1
    Rozsah strans. 33-62
    Poč.str.30 s.
    Poč.str.knihy728
    Forma vydáníTištěná - P
    Jazyk dok.cze - čeština
    Země vyd.CZ - Česká republika
    Klíč. slovaethics ; climate change ; education ; biases ; bad thinking ; utilitarianism ; existential risks ; contractualism ; natural law ethics ; virtue ethics
    Vědní obor RIVAG - Právní vědy
    Obor OECDLaw
    Institucionální podporaUSP-I - RVO:68378122
    AnotaceTato kapitola představuje úvod do etických a obecně společenských problémů spojených s klimatickou změnou. Nejdříve zavádí pojem existenčních rizik a ukazuje, jaká rizika jsou s klimatickou změnou spojena (včetně celospolečenských problémů jako je klimatická válka, migrace či možnost vzniku nedemokratických vlád). Následně představuje základní etické teorie (utilitarismus, kontraktualismus, přirozenoprávní etika, etika ctností) a vyjasňuje, že i když se tyto teorie od sebe liší, pokud jde o klimatickou změnu, docházejí prakticky k týmž závěrům. Součástí kapitoly je také diskuse o současné pandemii špatného myšlení, důsledcích pro formování správného názoru, který je v demokratické společnosti důležitým východiskem pro diskuse o přijímání konkrétních politik a opatření. Zdůrazňuje se zde osobní morální povinnost formovat si vlastní názory zodpovědně.
    Překlad anotaceThis chapter provides an introduction to the ethical and general societal issues associated with climate change. It first introduces the concept of existential risks. It shows what risks are associated with climate change (including societal issues such as climate war, migration, and the possibility of undemocratic governments). It then introduces the main ethical theories (utilitarianism, contractualism, natural law ethics, virtue ethics). It makes clear that, although these theories differ regarding climate change, they reach virtually the same conclusions. The chapter also discusses the current pandemic of wrong thinking and the implications for the formation of right thinking, which in a democratic society is an important starting point for discussions about adopting specific policies and actions. It emphasizes the personal moral obligation to form one's own opinions responsibly.
    PracovištěÚstav státu a práva
    KontaktIveta Bůžková, iveta.buzkova@ilaw.cas.cz, Tel.: 221 990 714
    Rok sběru2023
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.