Počet záznamů: 1  

Evropské město. Identita, symbol, mýtus

 1. 1.
  SYSNO ASEP0342780
  Druh ASEPM - Kapitola v monografii
  Zařazení RIVZáznam nebyl označen do RIV
  NázevTripolis Praga. Mýty kulturní plurality
  Překlad názvuTripolis Praga. Myths of Cultural Pluralism
  Tvůrce(i) Řezníková, Lenka (FLU-F) RID, ORCID
  Zdroj.dok.Evropské město. Identita, symbol, mýtus. - Bratislava : Zing Print Bratislava, 2010 / Soukupová B. ; Novotná H. ; Jurková Z. ; Stawarz Z. - ISBN 978-80-88997-44-3
  Rozsah strans. 64-81
  Poč.str.18 s.
  Poč.výt.500
  Poč.str.knihy270
  Jazyk dok.cze - čeština
  Země vyd.SK - Slovensko
  Klíč. slovaPrague ; pluralism ; modern myths ; Jewish culture
  Vědní obor RIVAA - Filosofie a náboženství
  CEZAV0Z90090514 - FLU-F (2005-2011)
  AnotaceStudie analyzuje topos Prahy jako trojnárodního města, charakteristický pro reprezentování Prahy v kultuře přelomu 19. a 20. století. Praha je popisována jako prostor, kde vedle sebe po staletí žili tři národy: Češi, Němci a Židé. S odvoláním na Franze Kafku a další představitele pražské německé literatury jeho doby se etablovala myšlenka, že etnická, kulturní, konfesijní a jazyková heterogenita nesla vysoký tvůrčí potenciál a byla základem rozsáhlé aktivity pražských intelektuálů. Toto pojetí, akcentující produktivitu soužití a abstrahující od konkrétního historického kontextu, naznačuje, že jde o typ reference, který má charakter moderního mýtu, jak jej definuje Roland Barthes. Studie současně podává archeologii tohoto moderního mýtu, ukazuje, jak redukuje komplexitu a protikladnost kulturních fenoménů, a začleňuje ho do kultury vzpomínání, jak se profilovala a proměňovala v průběhu 20. století.
  Překlad anotaceThe study deals with the topos of Tripolis Praga that is characteristic of Prague in today´s cultural discourse The city is often depicted as a place where three ethnic groups – Czech, Germans, and Jews – have been living together for centuries. Relying on Kafka´s complex ethnic-cultural identity, the idea has been established that such an ethno-cultural composition became the incentive for the intense intellectual and creative activity in Prague. Thus, the cultural pluralism – in spite of the historical indeterminacy of the term - is reduced here to a productive symbiosis of favourable elements. This suggests that this concept ranks among modern myths, as defined by Roland Barthes, a strongly reduced and unilateral representation, which considers neither complexity nor contrariness in culture. The aim of the study is to propose an “archaeology“ of the myth as a part of the culture of remembering during the 20th century.
  PracovištěFilosofický ústav
  KontaktKaňková Božena, kankova@flu.cas.cz, Tel: 221 183 360
  Rok sběru2011
Počet záznamů: 1