Počet záznamů: 1  

Modifikace vlastností polymerů a grafen oxidu iontovými svazky pro senzorické a fotokatalytické aplikace

  1. 1.
    SYSNO ASEP0582331
    Druh ASEPD - Dizertace
    Zařazení RIVZáznam nebyl označen do RIV
    NázevModifikace vlastností polymerů a grafen oxidu iontovými svazky pro senzorické a fotokatalytické aplikace
    Tvůrce(i) Novák, Josef (UJF-V) ORCID
    Celkový počet autorů1
    Vyd. údajeÚstí nad Labem: UJEP, 2023
    Poč.str.106 s.
    Forma vydáníTištěná - P
    Jazyk dok.cze - čeština
    Země vyd.CZ - Česká republika
    Klíč. slovagraphene oxide ; polyimide ; polyethylene terephthalate ; polyacitic acid ; ion implantation ; energy ion beam modification ; RBS ; ERDA ; AFM XPS ; sensory and electrical properties ; photocatalysis properties
    Obor OECDAtomic, molecular and chemical physics (physics of atoms and molecules including collision, interaction with radiation, magnetic resonances, Mössbauer effect)
    Institucionální podporaUJF-V - RVO:61389005
    AnotaceDiplomová práce je zaměřena na studium senzorických, elektrických a fotokatalytických vlastností grafenu oxidu (GO), polyimidu (PI), polyethylentereftalátu (PET) a kyseliny polymléčné (PLLA). Tyto materiály byly modifikovány pomocí iontové implantace měděnými a zlatými ionty. Iontová implantace je komplexní jev, který výrazně ovlivňuje nejenom morfologii a strukturu organických materiálů, ale také jejich fyzikální (např. změna elektrického plošného odporu) a chemické vlastnosti (např. změna prvkové koncentrace). Výrazný vliv na změnu chování materiálu má i energie implantovaných iontů. V této práci studujeme vliv nízkých energií implantovaných iontů (desítek keV), které jsou schopny pronikat pouze do relativně malých hloubek (desítky nm), čímž dochází k modifikaci zejména povrchových vlastností ozařovaného vzorku. Ionty o středních energiích (jednotek MeV) pronikají do hlubších vrstev materiálu, což má za následek rozsáhlejší modifikace struktury a vlastností ozařovaného materiálu. Modifikované vzorky byly po iontové implantaci charakterizovány pomocí Rutherfordovy spektrometrie zpětného rozptylu (RBS), analýzy elastického zpětného rázu (ERDA) a analytických metod, jako je rentgenová fotoelektronová spektroskopie (XPS). Elektrické vlastnosti byly měřeny dvoubodovou metodou. Fotokatalytické vlastnosti byly testovány v temné komoře s Rhodaminem-B pomocí UV záření o vlnové délce 254 nm. Následná analýza proběhla pomocí elipsometrie.
    PracovištěÚstav jaderné fyziky
    KontaktMarkéta Sommerová, sommerova@ujf.cas.cz, Tel.: 266 173 228
    Rok sběru2024
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.