Počet záznamů: 1  

Metalothioneiny u drobných volně žijících savců jako bioindikátor znečištění životního prostředí

  1. 1.
    0459731 - ÚFCH JH 2017 RIV CZ cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Křivská, D. - Šestáková, Ivana
    Metalothioneiny u drobných volně žijících savců jako bioindikátor znečištění životního prostředí.
    [Metallothioneins at Small Terrestrial Mammals as Bioindicator of Environmental Pollution.]
    XXXVI. Moderní elektrochemické metody. Sborník přednášek. Ústí nad Labem: Best servis, 2016 - (Navrátil, T.; Fojta, M.; Schwarzová, K.), s. 117-120. ISBN 978-80-905221-4-5.
    [Moderní elektrochemické metody /36./. Jetřichovice (CZ), 23.05.2016-27.05.2016]
    Institucionální podpora: RVO:61388955
    Klíčová slova: Small terrestrial mammals * Příbram region * Brdička reaction
    Kód oboru RIV: CG - Elektrochemie

    Metalothioneiny (MT) jsou cysteinem bohaté nízkomolekulární proteiny, schopné vázat esenciální i toxické kovy. Jejich syntéza je indukována přítomností zejména kadmia a zinku, ale také dalších kovů jako Pb, Ni, Hg, Ag a i jinými faktory (např. stres, kortikoidy) 1. Pro práce věnující se studiu biologických funkcí metalothioneinů jako homeostáze, prevence oxidačního stresu, detoxifikace či studie vlivu znečištění životního prostředí na různé živočichy je důležitý celkový obsah metalothioneinů v jednotlivých tkáních 2. U vodních organismů, zejména Mytilus galloprovincialis 3 a Ruditapes decussatus 4 je obsah MT užíván jako bioindikátor znečištění mořské vody a je proto snaha mít obdobnou možnost pro zjišťování kontaminace půdy a životního prostředí.

    Animals living in the contaminated areas are exposed to elevated concentrations of risk elements. Příbramsko is one of most contaminated sites in Czech Republic. This area is loaded with sources of geological and metallurgical industry influence resulting in extremely high Pb, Cd, and Zn contents in soil. We analyzed eighteen subjects trapped on selected locations, belonging to the species Apodemus sylvaticus and Microtus arvalis. By differential pulse voltammetry and modified Brdička reaction, concentrations of metallothionein (MT) in their livers were measured. The influence of field sample treatment on resulting voltammetric record has been demonstrated. Differences of MT concentrations were found between species and among places of trapping.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0259895

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.