Počet záznamů: 1  

Metodika pro rychlé, komplexní, nezávislé rozhodování o potřebnosti, efektivitě a interakci adaptačních opatření v povodích v podmínkách změny klimatu

  1. 1.
    0583354 - ÚVGZ 2024 RIV CZ cze L3 - Certifikované metodiky
    Fischer, Milan - Zeman, Evžen - Vizina, A. - Hanel, M. - Bernsteinová, Jana - Tachecí, P. - Štěpánek, Petr - Pavlík, P. - Máca, P. - Ghisi, Tomáš - Rapantová, N. - Bláhová, Monika - Janál, P. - Trnka, Miroslav
    Metodika pro rychlé, komplexní, nezávislé rozhodování o potřebnosti, efektivitě a interakci adaptačních opatření v povodích v podmínkách změny klimatu.
    [Methodology for rapid, comprehensive, independent decision-making on the need, effectiveness and interaction of adaptation measures in river basins under climate change.]
    Interní kód: SS01010207-V2 ; 2023
    Technické parametry: MZE-65728/2023 15000. Metodický postup je v souladu s hlavními dokumenty schválenými vládou ČR. Kromě VZ se jedná zejména o následující dokumenty: Koncepce ochrany před následky sucha pro území ČR, Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR, Národní akční plán adaptace na změnu klimatu, Metodika pro přípravů Plánů pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody.
    Ekonomické parametry: Předpokládané přínosy jsou ekonomické a environmentální. Metodikou se dají analyzovat opatření, která by měla zajistit ochranu vodních zdrojů a jejich vyšší zabezpečenost za podmínek klimatické změny. Proto užití metodiky má přímý ekologický přínos a nepřímo ekonomický přínos, protože podporuje analýzy v rámci taxonomie požadované pro ekonomické zhodnocení projektů.
    Certifikační orgán: Ministerstvo zemědělství zemědělství, Sekce vodního hospodářství. Datum certifikace: 20.11.2023
    Grant CEP: GA TA ČR(CZ) SS01010207; GA MŠMT(CZ) EH22_008/0004635
    Výzkumná infrastruktura: CzeCOS IV - 90248
    Institucionální podpora: RVO:86652079
    Klíčová slova: water balance * climatic research * hydrological model * water resources * water management
    Obor OECD: Water resources

    Cílem metodiky je představit metody, jak kvantifikovat dopady předpokládané klimatické změny na vodní bilanci při užití adaptačních opatření v podmínkách ČR na několik příštích dekád. Adaptační opatření mají přispívat k udržitelnosti vodní bilance při ve všech hlavních uživatelských segmentech užití a nakládání s vodami v povodí. Hlavním principem je využití hydrologických modelů, prostřednictvím nichž lze scénáře změny klimatu transformovat do časových řad hydrologických poměrů a kvantifikovat celkovou vodní bilanci povodí s užitím adaptačních opatření různých typů a jejich realizace v čase. Speciální důraz je kladen na hodnocení kombinace adaptačních opatření, které nelze analyzovat zjednodušenými metodami. Metodika je navržena tak, aby bylo možné hledat optimální kombinaci adaptačních opatření v posuzovaném povodí. Navrhovaný postup eliminuje nedostatky hodnocení účinnosti z pohledu výlučného uživatele vodního zdroje, protože vyhodnocení účinnosti adaptačních opatření je realizováno formou multikriteriální analýzy vyhodnocení výstupů simulačního modelu predikce vodní bilance v celém povodí. Touto metodikou lze posuzovat různá adaptační opatření ve všech základních segmentech uživatelů vody: zemědělský, lesnický, energetický, vodohospodářský a další.

    The aim of the methodology is to present methods for quantifying the impacts of projected climate change on the water balance when applying adaptation measures in the Czech Republic for the next few decades. Adaptation measures should contribute to the sustainability of the water balance in all major user segments of water use and management in the basin. The main principle is the use of hydrological models to transform climate change scenarios into time series of hydrological conditions and to quantify the overall water balance of the basin using different types of adaptation measures and their implementation over time. Special emphasis is placed on the evaluation of combinations of adaptation measures that cannot be analysed by simplified methods. The methodology is designed to search for the optimal combination of adaptation measures in the assessed catchment. The proposed approach eliminates the shortcomings of effectiveness assessment from the perspective of the exclusive user of the water resource, as the evaluation of the effectiveness of adaptation measures is carried out in the form of a multi-criteria analysis of the evaluation of the outputs of the simulation model for predicting the water balance in the whole basin. This methodology can be used to assess different adaptation measures in all basic segments of water users: agriculture, forestry, energy, water management and others.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0351413


     
     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.