Počet záznamů: 1  

Příběhy (ne)obyčejných profesí. Česká společnost v období tzv. normalizace a transformace

  1. 1.
    0435145 - ÚSD 2015 RIV CZ cze B - Monografie kniha jako celek
    Vaněk, Miroslav - Krátká, Lenka - Vondráková Bortlová, Hana - Hlaváček, Jiří - Mücke, Pavel - Diestler, R. - Houda, Přemysl - Franc, Martin - Schindler-Wisten, Petra - Valeš, L.
    Příběhy (ne)obyčejných profesí. Česká společnost v období tzv. normalizace a transformace.
    [Stories of (un)common professions. Czech society in the period of the so-called normalization and transformation.]
    Praha: Karolinum, 2014. 541 s. Orální historie a soudobé dějiny. ISBN 978-80-246-2813-4
    Grant CEP: GA ČR(CZ) GAP410/11/1352
    Institucionální podpora: RVO:68378114
    Klíčová slova: normalization * oral history * Czech society
    Kód oboru RIV: AB - Dějiny

    Dějiny tzv. normalizace a transformace se v poslední době stávají velmi populárním a diskutovaným tématem nejen uvnitř odborné komunity, ale i v řadách široké veřejnosti. Tomuto zájmu jde vstříc předkládaná kolektivní monografie, která volně navazuje na předešlou knihu z dílny Centra orální historie Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR v. v. i. (Obyčejní lidé… ? Praha, Academia 2009). Příběhy (ne)obyčejných profesí představují osudy a vzpomínky mužů a žen vykonávajících několik zdánlivě „obyčejných“ profesí. V podobě interpretačních studií kniha zachycuje zkušenosti příslušníků tzv. silových složek (armáda, bezpečnost/policie, hasiči), zaměstnanců (především žen) pracujících ve službách (pohostinství, maloobchod, zdravotnictví) i v tzv. svobodných profesích (zde na příkladu výtvarných umělců a umělkyň). Stranou nezůstali ani příslušníci hospodářského a dílem také kulturního managementu a v neposlední řadě ti, jejichž osudy jsou spojeny s agrárním sektorem a světem venkova.

    The book depicts life experience of eleven professional groups and complements historical knowledge of the period of the so-called normalization and transformation. Its contribution consists particularly in a reflection of values before and after 1989; in the context of international research of the transformation period, it offers an opportunity of future comparisons. The book is primarily based on oral history and brings a set of interpretation studies which together provide a picture of everyday life of so-called ordinary people.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0239046
     
     
    Název recenzeStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
    Rec_Pribehy_ČMM.pdf43.6 MBVydavatelský postprintvyžádat
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.