Počet záznamů: 1  

Uchovávání kultur půdních mikroskopických hub na silikagelu

  1. 1.
    0398498 - BC 2014 RIV SK cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Jirout, Jiří
    Uchovávání kultur půdních mikroskopických hub na silikagelu.
    [Silica gel storage method for cultures of soil micromycetes.]
    Vedecké práce z oblasti poľnohospodárskej mikrobiológie. Nitra: Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, 2013, s. 15-22. ISBN 978-80-552-1040-7.
    [Vedecké práce z oblasti poľnohospodárskej mikrobiológie. Nitra (SK), 05.02.2013-06.02.2013]
    Grant CEP: GA ČR GPP504/12/P752
    Institucionální podpora: RVO:60077344
    Klíčová slova: micromycetes * cultures storage * silica gel * long term
    Kód oboru RIV: EE - Mikrobiologie, virologie

    V praxi se pro dlouhodobé uchovávání izolátů hub používá řada procedur. Některé metody zahrnují časově náročné přeočkovávání kultur na živných agarech, které jsou navíc náchylné na zamoření roztoči. Jiné metody, např. lyofilizace nebo kryoprezervace jsou závislé na relativně nákladných postupech a vybavení. Cílem této práce je upozornit na jednoduchou, nenáročnou a poměrně úspěšnou metodu uchovávání izolátů hub pomocí silikagelu. Tato metoda byla popsána v roce 1962 a je dnes v mnoha laboratořích ve světě považována za standardní metodu pro uchovávání sporulujících druhů hub. Výhodou této metody je její časová, prostorová a finanční nenáročnost. Metoda není náchylná k výpadkům elektřiny, kultury jsou přístupné opakovaně a není zde prakticky žádná možnost zamoření roztoči. Mikromycety jsou velmi životaschopné i po 5 letech (75-100 % úspěšnost oživení), ale je možné takto oživit i kultury uložené na silikagelu až 25 let, i když s nižší úspěšností (< 70%). Tuto metodu jsem použil pro testování možnosti uchování pracovní sbírky 70 izolátů hub, včetně běžných půdních mikromycet ze zimoviště skotu (rody Aspergillus, Penicillium, Trichoderma, Fusarium, Mortierella a další). Testování životaschopnosti kultur bylo provedeno po 1 až 4 měsících od uložení.

    In practice, a number of procedures are used for long term storage of fungal isolates. Some methods involve time-consuming re-inoculation of agar slants cultures; moreover, they are prone to contamination or infestation by mites. Other methods, such as freeze-drying or cryopreservation, are dependent on a relatively sophisticated procedures or equipment. The aim of this work is to highlight the simple, unassuming and quite successful method of storing fungal isolates using silica gel. The method was described in 1962 and in many laboratories around the world was considered the standard method of storing of spore-forming fungi. The advantage of this method is its temporal, spatial and financial modesty. The method is not susceptible to power failures, cultures are repeatedly accessed, and there is no possibility of infestation by mites. Micromycetes are very viable for about 5 years (75-100 %), but also cultures preserved on silica gel for 25 years were possible to revive, albeit with a lower success rate (<70 %). I used this method for testing of storage of 70 isolates including common soil micromycetes in soil of cattle overwintering area (Aspergillus, Penicillium, Trichoderma, Fusarium, Mortierella, etc.). Testing the viability of cultures was made after 1 and 4 months.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0226314

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.