Počet záznamů: 1  

The use of cryopreservation to develop a European scientific and biotechnological resource: The COBRA project

  1. 1.
    0105411 - UPB-H 20043016 RIV PT eng C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Day, J. G. - Benson, E. E. - Harding, K. - Knowles, B. - Idowu, M. - Bremner, D. - Watt, S. - Santos, L. M. A. - Santos, M. F. - Friedl, T. - Lorenz, M. - Lukešová, Alena - Elster, Josef - Lukavský, Jaromír - Herdman, M. - Rippka, R. - Hedoin, H. - Hall, T.
    The use of cryopreservation to develop a European scientific and biotechnological resource: The COBRA project.
    [Využití kryoprezervace k vytvoření evropského vědeckého a biotechnologického zdroje: COBRA projekt.]
    Biological Resource Centres and the Use of Microbes. 22nd ECCO Meeting, Proceedings book. Braga: Micoteca da Universidade do Minho, 2003, s. 307-320. ISBN 972-97916-3-5.
    [Biological Resource Centres and the Use of Microbes. ECCO Meeting /22./. Braga (PT), 17.09.2003-19.09.2003]
    Grant ostatní: Evropská unie(XE) QLRI-CT-2001-01645
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z6066911
    Klíčová slova: cryopreservation * COBRA project
    Kód oboru RIV: EH - Ekologie - společenstva

    COBRA (The COnservation of a vital european scientific and Biotechnological Resource: microAlgae and cyanobacteria) is the acronym for a European Union, RTD Infrastructures project (Contract No. QLRI-CT-2001-01645). This project has the objective to develop a physical, and virtual European Biological Resource Centre based on existing algal culture collections. COBRA's central aim is to apply cryopreservation methodologies to currently "preservation recalcitrant" strains of microalgae and cyanobacteria, organisms that, to date, have proved difficult to conserve using cryogenic methods. In addition, molecular and biochemical stability tests are being developed to ensure that the equivalent strains of microorganisms supplied by the culture collections will give high quality and consistent performance. Fundamental and applied knowledge of stress physiology form an essential component of the project and this is being employed to assist the optimisation of methods for preserving a wide range of algal diversity. COBRA's "Resource Centre" utilises Information Technologies (IT) and Knowledge Management practices to assist project coordination, management and information dissemination and to facilitate the generation of new knowledge pertaining to algal conservation.

    COBRA (The COnservation of a vital european scientific and Biotechnological Resource: microAlgae and cyanobacteria) je akronym EU projektu (Kontrakt QLRI –CT-2001-01645). Předmětem je vytvoření fyzického i virtuálního centra založeného na existujících sbírkách řas. Hlavním cílem je aplikovat kryoprezervační metodologie na kmeny řas a sinic, které jsou dle dosavadních zkušeností kryogenními postupy obtížně uchovatelné. Navíc jsou vyvíjeny molekulární a biochemické testy stability k zajištění původních vlastností poskytovaných kmenů. Základní a aplikovaný výzkum stresové fyziologie je další nezbytnou součástí projektu vedoucí k optimalizaci metod pro uchovávání širokého spektra řasové diverzity. Ke koordinaci a řízení projektu a rozšiřování informací je využívána nejnovější informační technologie a znalost managementu.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0012654


     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.