Počet záznamů: 1  

Navařování dílů v energetice hybridní metodou Laser-MIG

  1. 1.
    0581783 - ÚPT 2024 RIV CZ cze Z - Poloprovoz, ověřená technologie, odrůda/plemeno
    Mrňa, Libor - Šebestová, Hana - Novotný, Jan - Beran, D. - Bilík, M.
    Navařování dílů v energetice hybridní metodou Laser-MIG.
    [Cladding of parts in the energy industry using the Laser-MIG hybrid method.]
    Interní kód: APL-2023-16 ; 2023
    Technické parametry: Technologie hybridního navařování Laser-MIG dílů v energetice umožňuje navařování zušlechťujících vrstev obsahujících například kobaltové slitiny na některé typy korozivzdorných martenzitických ocelí používaných v konstrukci parních turbín. Aplikace této hybridní technologie (s optimalizovaným nastavením všech navařovacích parametrů pro daný návar) umožňuje velice rychlý návar potřebné slitiny s dokonale vytvořeným metalurgickým spojem s podkladním materiálem. Vzhledem k vysoké navařovací rychlosti se vnáší oproti běžným navařovacím metodám méně tepla, proto také dochází k menším výsledným deformacím. Je možné navařovat menší vrstvu materiálu s dalšími pozitivními důsledky jak pro dokončovací obrábění, tak pro celkovou ekonomiku procesu.
    Ekonomické parametry: Ověřená technologie realizovaná při řešení grantového projektu TA ČR Trend FW01010293 s předpokladem smluvního využití s ekonomickým přínosem i po jeho ukončení. Kontakt: doc. RNDr. Libor Mrňa, Ph.D., mrna@isibrno.cz.
    Grant CEP: GA TA ČR(CZ) FW01010293
    Institucionální podpora: RVO:68081731
    Klíčová slova: hybrid welding * hybrid Laser-MIG * martensitic steel
    Obor OECD: Materials engineering

    Technologie hybridního navařování Laser-MIG dílů v energetice umožňuje navařování zušlechťujících vrstev obsahujících například kobaltové slitiny na některé typy korozivzdorných martenzitických ocelí používaných v konstrukci parních turbín. U podkladních výše uvedených materiálů může docházet při navařování ke vzniku horkých trhlin. U hybridní technologie jsou vlivem předehřevu/natavení laserem tyto problémy minimalizovány. Aplikace této hybridní technologie (s optimalizovaným nastavením všech navařovacích parametrů pro daný návar) umožňuje velice rychlý návar potřebné slitiny s dokonale vytvořeným metalurgickým spojem s podkladním materiálem. Vzhledem k vysoké navařovací rychlosti se vnáší oproti běžným navařovacím metodám méně tepla, proto také dochází k menším výsledným deformacím. Navíc je možné navařovat pouze menší vrstvu materiálu. To má další pozitivní důsledky jak pro dokončovací obrábění, tak pro celkovou ekonomiku procesu.

    The Laser-MIG hybrid cladding technology of parts in the energy industry enables the welding of refining layers containing, for example, cobalt alloys to some types of corrosion-resistant martensitic steels used in the construction of steam turbines. In the case of the underlying materials mentioned above, hot cracks may occur during welding. With hybrid cladding technology, these problems are minimized due to laser preheating/melting. The application of this hybrid technology (with optimized settings of all cladding parameters for the given process) enables very fast cladding of the necessary alloy with a perfectly formed metallurgical connection with the underlying material. Due to the high cladding speed, less heat is introduced compared to conventional welding methods, which is why the resulting deformations are also smaller. In addition, it is possible to clad only a smaller layer of material. This has further positive consequences for both finishing machining and overall process economics.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0349921

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.