Počet záznamů: 1  

Mrazové indexy v chladném půlroce na území České republiky

  1. 1.
    SYSNO ASEP0474453
    Druh ASEPK - Konferenční příspěvek (lokální konf.)
    Zařazení RIVStať ve sborníku
    NázevMrazové indexy v chladném půlroce na území České republiky
    Překlad názvuFrost Indexes for the Cold Half-year in the Czech Republic
    Tvůrce(i) Zahradníček, Pavel (UEK-B) RID, SAI
    Rožnovský, J. (CZ)
    Brzezina, J. (CZ)
    Štěpánek, Petr (UEK-B) RID, SAI, ORCID
    Farda, Aleš (UEK-B) RID, SAI
    Chuchma, F. (CZ)
    Potopová, V. (CZ)
    Zdroj.dok.Mrazy a jejich dopady. - Praha : Český hydrometorologický ústav, 2017 / Rožnovský J. ; Litschmann T. - ISBN 978-80-87577-69-1
    Poč.str.16 s.
    Forma vydáníNosič - C
    AkceMrazy a jejich dopady
    Datum konání26.04.2017 - 27.04.2017
    Místo konáníHrubá Voda
    ZeměCZ - Česká republika
    Typ akceCST
    Jazyk dok.cze - čeština
    Země vyd.CZ - Česká republika
    Klíč. slovafrost ; typical days ; trend ; EURO-CORDEX ; climate change
    Vědní obor RIVDG - Vědy o atmosféře, meteorologie
    Obor OECDEnvironmental sciences (social aspects to be 5.7)
    CEPLO1415 GA MŠMT - Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
    QJ1610072 GA MZe - Ministerstvo zemědělství
    Institucionální podporaRVO:67179843 - RVO:67179843
    AnotaceNejvětší škody vyvolávají poklesy minimální teploty vzduchu na mimořádně nízké hodnoty. V současné změně klimatu se projevuje růst teplot vzduchu i v zimě, ale tento fakt se nemusí zcela odrážet v poklesu výskytu velice nízkých teplot vzduchu. Vyjádřit jednoduchou charakteristikou průběh teplot vzduchu v chladném období v celé jejich šíři není jednoduché. Meteorology a klimatology jsou využívány různé charakteristiky, které můžeme označit jako mrazové indexy. Cílem tohoto zpracování je analyzovat časoprostorovou změnu standardních mrazových indexů, jako je počet mrazových, ledových a arktických dnů. Jelikož tyto indexy nemusí vždy zcela vyjadřovat reakci přírody na teplotní limit, byly dále zkoumány počty dnů s minimální teplotou vzduchu pod -3, -5, -7, -10, -15 , -20 a -25°C. V posledních 15 letech (2001-2015) byl zaznamenán pokles těchto mrazových indexů oproti normálu 1961-1990, ale ne vždy jde o statisticky významný trend. Ten byl nalezen hlavně u počtu dnů s vyšší teplotní hranicí (mrazový, ledový den a minimální teplota vzduchu nad -3 až -10°C). Naopak dnů s extrémně nízkými teplotami je za rok pouze velmi málo (nebo se objevují jednou za několik let), takže zde hraje dominantní roli spíše variabilita. Součásti článku je i analýza možného vývoje do budoucnosti na základě nejnovější klimatických modelů.
    Překlad anotaceThe dynamics of air temperatures during cold half-year to a large extent affect all human activities. Most significant damages are caused by minimum air temperatures dropping to very low values. Due to the current ongoing climate change, air temperatures in winter in general are increasing, however, this does not necessarily mean the frequency of these very low temperatures decreases. It is not easy to express the course of air temperatures during cold periods using some simple characteristic. Meteorologists and climatologists use various characteristics, which can be referred to as frost indexes. These include the number of frost, ice or arctic days. Since these indexes not always perfectly reflect reaction of the nature to a particular temperature threshold, the analysis also included number of days with minimum air temperature below -3, -5, -7, -10, -15, -20 and -25°C. In the last 15 years (2001-2015), there has been a decrease in the frost indexes in comparison to the normal period 1961-1990, this trend however, is not always statistically significant. Significant changes were found in particular in case of the number of days with a higher temperature threshold (frost, ice days and minimum air temperature above -3 to -10°C). In contrast, days with extremely low temperatures are relatively rare (sometimes only observed once in several years), so the dominant factor here is rather variability. The paper also includes an analysis of possible future development based on the most recent climatological models.
    PracovištěÚstav výzkumu globální změny
    KontaktNikola Šviková, svikova.n@czechglobe.cz, Tel.: 511 192 268
    Rok sběru2018
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.