Počet záznamů: 1  

Noremnost proprií z pohledu veřejnosti a lingvistů

  1. 1.
    0488042 - ÚJČ 2019 RIV SK cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Smejkalová, Kamila
    Noremnost proprií z pohledu veřejnosti a lingvistů.
    [Normativity of proper names from the point of view of general public and linguists.]
    Jazyk a jazykoveda v súvislostiach. Bratislava: Univerzita Komenského v Bratislave, 2017 - (Orgoňová, O.; Bohunická, A.; Múcsková, G.; Muziková, K.; Popovičová Sedláčková, Z.), s. 258-267. ISBN 978-80-223-4422-7.
    [Jazyk a jazykoveda v súvislostiach. Bratislava (SK), 11.09.2017-12.09.2017]
    Grant CEP: GA MK(CZ) DG16P02B009
    Klíčová slova: language norm * proper names * language culture * codification * morphology
    Obor OECD: Linguistics
    http://stella.uniba.sk/texty/JaJvS.pdf

    Příspěvek se zabývá tím, jak uživatelé jazyka zacházejí s proprii na morfologické rovině a podle jakých kritérií se rozhodují při zařazení jména do deklinačního typu a při samotném skloňování a které typy jmen považují za problematické a proč. Srovnává se pohled lingvistů a laiků na problematiku proprií a uvádějí se některé jazykové i mimojazykové argumenty, kterými laičtí mluvčí podporují své názory. Problematiku ilustrují typy jmen (především logonym), jejichž skloňování je problematické z pohledu veřejnosti (např. jsou předmětem častých dotazů v jazykové poradně) i odborníků (rozdílná pojetí v odborných textech nebo nedostatečný či zcela chybějící popis takových typů) s využitím databáze dotazů jazykové poradny vznikající v rámci grantového projektu NAKI.

    Paper describes how language users deals with proper names on the morfological level and which criteria they use for categorizing the name in a concrete declension type, for using it in specific forms and which types of names they find problematic and why. The paper compares the linguistic point of view with that of non-professional users and shows linguistic and non-linguistic arguments used by non-professional users to support their opinions. The topic is illustrated by the types of names (mainly logonyms), that is morfologically problematic from the point of view of the general public (frequent enquiries in the Language Consulting Centre) and linguists (different approach in linguistic reference books, insufficient or absent description of these types of names), using the database of the enquiries cunsulted with the Language Consulting Centre. The team of the LCC is now working on this database under a grant-aided NAKI project.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0283096

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.