Počet záznamů: 1  

Computational and experimental simulation of synchronous generator ventilation

  1. 1.
    0103592 - UT-L 20040098 RIV US eng C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Vlach, Radek - Ondrůšek, Č. - Grepl, Robert
    Computational and experimental simulation of synchronous generator ventilation.
    [Výpočtové a experimentální modelování ventilace synchronního generátoru.]
    Fracture methodologies and manufacturing processes. San Diego, California,USA: ASME/JSME, 2004, s. 1-5. ISBN 0-7918-4669-5.
    [Internation Conference ASME/JSME Pressure Vessels and Piping Conference 2004. San Diego, California,USA (US), 25.07.2004-29.07.2004]
    Výzkumný záměr: CEZ:AV0Z2076919
    Klíčová slova: ventilation * electric machine
    Kód oboru RIV: BJ - Termodynamika

    This project is concerned with computational simulation of air flow in the individual parts of a synchronous machine. FLUENT6 software was used for computational modeling. A model of a machine fan was built, which was used for calculation of ventilation characteristics. Ventilation characteristics were calculated for three ventilator diameters. The aim was to find the operating point for each fan. A model of the asymmetrical inlet to the machine and the distribution of airflow to the stator and rotor was built, which consisted of inlet to machine, axial stator and rotor channels and ten radial channels in the stator packet. A parametric computational model was developed with three main parameters - size of axial stator and rotor channels and size of radial channels. The results of the computer simulation were compared with experimental measurements, which were accomplished on the synchronous generator using a Pitot tube and digital micro manometer.

    Projekt se zabývá vypočtovými simulacemi proudění vzduchu v jednotlivých částech synchronního stroje. Pro modelování byl využit programový systém FLUENT6. V první části byl modelován ventilátor , kde bylo cílem stanovit vemtilační charakteristiku pro tři různé průměry ventilátoru. V druhé části byl vytvořen model vstupu do stroje umožňující simulovat proudění vzduchu a zejména jeho rozdělení do statorové a rotorové větve. Poslední část se zabývá simulacemi proudění v jednotlivých radiálních kanálech v rotoru a statoru. Výpočtové simulace byly ověřeny meřením na skutečném synchronním generátoru.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0010899

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.