Počet záznamů: 1  

„Slovo po slovu touží...“: Řeč, psaní a paměť v prózách Bohumily Grögerové a Daniely Hodrové

  1. 1.
    0588555 - ÚČL 2025 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Jedličková, Alice
    „Slovo po slovu touží...“: Řeč, psaní a paměť v prózách Bohumily Grögerové a Daniely Hodrové.
    [„A word yearning for a word…“: Speech, writing and memory in the fiction of Bohumila Grögerová and Daniela Hodrová.]
    Slovo a slovesnost. Roč. 85, č. 3 (2024), s. 217-236. ISSN 0037-7031. E-ISSN 2571-0885
    Výzkumná infrastruktura: CLB III - 90243
    Institucionální podpora: RVO:68378068
    Klíčová slova: language * writing * narrative strategies * self-reflective narrative * modernism * post- modernism * myth
    Obor OECD: Specific literatures
    Impakt faktor: 0.4, rok: 2023 ; AIS: 0.203, rok: 2023
    Způsob publikování: Open access
    Web výsledku:
    https://kramerius.lib.cas.cz/uuid/uuid:cda1c204-cadc-46d0-99cd-28794a5669ffDOI: https://doi.org/10.58756/s5238537

    Východiskem studie je vzájemné zobrazení procesu tvůrčího psaní ve vzpomínkovém triptychu Bohumily Grögerové Můj labyrint a v románu Daniely Hodrové Točité věty, jež vznikaly souběžně v blízkém kontaktu autorek. Také další díla spisovatelek, byť různých žánrů, mohou být čtena jako umělecký dialog: rozprava s mytologiemi, historickými postavami a kulturními tradicemi, hodnotami a věděním, jež tyto autorky sdílejí a představují, a to někdy obdobným, jindy odlišným způsobem. Obě používají narativní strategie příznačné jak pro modernistickou, tak postmoderní prózu, a oscilují mezi snem a skutečností, fikčností, fikcionalizací a autenticitou. Pro analýzu bylo vybráno několik témat (jazyk, řeč, psaní, jedinec a společenství, textové subjekty, mýtus a román, paměť a zapomnění), jejichž zpracování a funkce v textech jsou srovnávány ve vztahu k myšlenkovému světu obou autorek.

    The focus of this paper is the mutual representation of the process of artistic writing in the memoirs of Bohumila Grögerová Můj labyrint [My Labyrinth] and in the novel Točité věty [Winding Sentences] by Daniela Hodrová, which came into existence concurrently with the two authors in close contact. Other pieces by these authors, though of different genres, may be read as an artistic dialogue as well: a dialogue with mythologies, historical figures and cultural traditions, the values and knowledge that these authors share and represent, sometimes in a similar way and sometimes in a different one, while employing narrative strategies typical both of modernist and postmodernist poetics, balancing between dream and reality, fictionality, fictionalization and authenticity. A selection of topics (language, speech, writing, individual and collective, textual subjects, myth and novel, memory and oblivion) are analyzed, and a comparison of modes of representation and their functions in the texts as related to the world of ideas of both authors is undertaken.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0355416


     
     
    Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
    jedlickova_slovo_po_slovu_touzi_rec_psani_a_pamet.pdf0346.1 KBVydavatelský postprintpovolen
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.