Počet záznamů: 1  

„Čtečka může být dobrá, ale knížka je knížka“ (Čtení digitální a čtení tradiční)

  1. 1.
    0523620 - ÚČL 2020 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Trávníček, Jiří
    „Čtečka může být dobrá, ale knížka je knížka“ (Čtení digitální a čtení tradiční).
    [„E-book reader can be good, but a book's a book" (Digital reading and traditional reading)
    .]
    Knihovna - knihovnická revue. Roč. 30, č. 2 (2019), s. 36-47. ISSN 1801-3252. E-ISSN 1802-8772
    Grant CEP: GA MŠMT(CZ) EF16_013/0001743
    Institucionální podpora: RVO:68378068
    Klíčová slova: p-reading and e-reading * statistics * reading life-stories * experimental research * empirical approach
    Obor OECD: Specific literatures
    Způsob publikování: Open access
    https://knihovnarevue.nkp.cz/archiv/2019-2/recenzovane-prispevky/201ectecka-muze-byt-dobra-ale-knizka-je-knizka201c-cteni-digitalni-a-cteni-tradicni

    Článek, vycházeje ze široké diskuse, se zabývá čtením digitálním a čtením tradičním – a to ve třech parametrech: (1) Na úrovni statistických dat z průzkumů Národní knihovny ČR a Ústavu pro českou literaturu AV ČR, (2) na úrovni orálně historického materiálu (čtenářských životopisů) z let 2009–2019 a (3) na úrovni experimentálních měření (soubor dat pocházejících z jiných mezinárodních výzkumů). Jde o tři úhly pohledu, které jsou v mnohém značně autonomní, ale celkově se doplňují do komplexního pohledu na fenomén čtení digitálního, jeho povahy a místa v současné kultuře. Ze všech tří perspektiv vyplývá, že digitalita a čtení nejsou v poměru nepřátelském, ale že poměr mezi nimi je daleko složitější. Hlavní výhodou tohoto zkoumání je to, jak se jednotlivé perspektivy vzájemně doplňují.

    Summary: Taking into account a large variety of views, the study deals with the e-reading and the p-reading and is based on three ways of examinations: (1) on statistical data coming from reading surveys, carried out by the National Library of the Czech Republic and the Institute of Czech Literature – the Czech Academy of Sciences, (2) on oral history materials gathered between 2009 and 2019, and (3) on experimental measurements coming from some international surveys. Thus, what we have to deal with are three points of view, to some extent autonomous, but also creating a complex look at the phenomenon ot the e-reading, its nature and place within contemporary culture. What follows from these three perspectives is the fact that digitality and reading are no enemies. The relationship between them is much more complex. The main advantage of this approach is that it shows how these individual perspectives complement each other.
    Trvalý link: http://hdl.handle.net/11104/0307935

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.