Počet záznamů: 1  

Paměť stolové hory Bor ve světle pomístních jmen

  1. 1.
    0584723 - ÚJČ 2024 RIV CZ cze C - Konferenční příspěvek (zahraniční konf.)
    Ptáčníková, Martina
    Paměť stolové hory Bor ve světle pomístních jmen.
    [The Memory of Table Mountain Bor in the Light of Minor Place Names.]
    Propria a apelativa – aktuální otázky 2. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2023 - (Janovec, L.), s. 39-46. ISBN 978-80-7603-410-5.
    [Propria a apelativa – aktuální otázky 2. Liberec (CZ), 19.11.2021-20.11.2021]
    Institucionální podpora: RVO:68378092
    Klíčová slova: toponymy * Czech Corner * Kłodzko Land
    Obor OECD: Linguistics

    Stolová hora Bor tvoří spolu se sousední Hejšovinou součást pohraničního pásma hor, obklopujících území Čech. V onomastických výzkumech se jí dosud nedostalo přílišné pozornosti a tuto mezeru se pokusí zaplnit předkládaná studie. Upozorníme v ní na známé i méně známé varianty názvu hory, které vznikly jak v českém, tak i v německém prostředí. Zvláštní pozornost věnujeme jménům pro pískovcový skalní labyrint nacházející se na hřebeni Boru. Jeho nejstarší název Divoké ďoury, stejně jako i nejstarší pojmenování jednotlivých skalních útvarů vytvořil Daniel Ducháč, obyvatel obce Bukovina, která náležela k tzv. Českému koutku v Kladsku. V závěru studie odpovíme na otázku, zda lze prvotní české expresivní jméno skalního labyrintu v současné době ještě stále najít v jazykové krajině sledované oblasti, nebo už nikoliv.

    Table mountain Bor forms part of the border zone of mountains surrounding Bohemia together with the neighbouring Hejšovina. Bor has not received much attention in onomastic research and this study attempts to fill this gap. It will highlight the well-known and lesser-known variants of the name of mountain, which originated in both Czech and German environments. We pay special attention to the names for the sandstone rock labyrinth situated on the edge of Bor. The oldest name of the labyrinth, Divoké ďoury (EN: Wild Holes, GER: Wilde Löcher), as well as the oldest names of individual rock formations were created by Daniel Ducháč, a resident of the village of Bukovina, which belonged to the so-called Czech Corner in Kłodzko Land. In the conclusion of the study we will answer the question whether the original Czech name of the rock labyrinth, i.e. Divoké ďoury, can still be found in the linguistic landscape of the area today or not.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0352576

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.