Počet záznamů: 1  

Sytuacje graniczne w języku i w literaturze czeskiej

  1. 1.
    0584282 - ÚJČ 2024 RIV PL cze M - Část monografie knihy
    Černá, Alena M.
    Mor v životě a díle Daniela Adama z Veleslavína.
    [Plague in the life and works of Daniel Adam from Veleslavín.]
    Sytuacje graniczne w języku i w literaturze czeskiej. Poznań: Instytut Filologii Słowiańskiej, 2023 - (Balowski, M.), s. 245-257. ISBN 978-83-63090-61-6
    Grant ostatní: AV ČR(CZ) StrategieAV21/28
    Program: StrategieAV
    Výzkumná infrastruktura: LINDAT/CLARIAH-CZ II - 90262
    Institucionální podpora: RVO:68378092
    Klíčová slova: plague * Daniel Adam of Veleslavín * Bohemia in the 16th century * humanism and renaissance
    Obor OECD: Linguistics

    Vážná nemoc vždy představuje hraniční situaci v životě člověka. Pokud se jedná o epidemii, která se vyznačuje vysokou nakažlivostí a vysokou úmrtností, je to hraniční situace pro celou společnost. V 16. století v evropských zemích sehrál tuto roli mor, který decimoval nejen životy jednotlivců, ale i životy a blahobyt národů či státních útvarů. Příspěvek se zaměřuje na české země v poslední třetině 16. století, kdy se společností prohnala jedna morová vlna za druhou. Proti moru se společnost snažila bránit mimo jiné protimorovými výnosy vydanými panovníkem a uváděnými do praxe městskou radou, která reagovala zejména na velké morové epidemie z let 1582 a 1599. Tyto dva roky byly osudné pro jednu z nejvýznamnějších osobností českého humanismu, a sice Daniela Adama z Veleslavína (1546–1599). V roce 1582 zemřely všechny jeho děti, v roce 1599 mor zabil i jeho. V tomto příspěvku analyzujeme nejen obecná nařízení, ale také Veleslavínovu knižní produkci týkající se moru. Předmluvy k publikovaným dílům, včetně předmluvy k dílu Výklad pobožný na žalm devadesátý první sv. Davida, který týden po manželově smrti napsala a vydala vdova po Veleslavínovi Anna, jsou důležitým zdrojem znalostí o Veleslavínově osudu a jeho názorech na mor.

    A serious illness always represents a liminal situation in a person’s life. If it is an epidemic, characterised by high contagion and high mortality, then it is a liminal situation for the whole of society. In the 16th century in European countries, the plague played this role, decimating not only the lives of individuals but also the lives and prosperity of nations or state formations. This paper focuses on the Bohemian lands in the last third of the 16th century, when one plague wave after another swept through society. The society tried to defend itself against the plague by, among other things, anti-plague decrees issued by the monarch and put into practice by the municipal administration, which reacted especially to the great plagues of 1582 and 1599. These two years were also fatal for one of the most important figures of Czech humanism, Daniel Adam of Veleslavín (1546–1599). In 1582 all his children died of the plague, and in 1599 the plague killed him as well. In this paper we analyse not only general decrees but also Veleslavín’s book production concerning the plague. The prefaces to published works, including the preface to the work Výklad pobožný na žalm devadesátý první sv. Davida [An Exposition Pious on the Ninety-first Psalm of St. David], written and published by Veleslavín’s widow Anna a week after her husband’s death, are an important source of knowledge about Veleslavín’s fate and his views on the plague.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0352218

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.