Počet záznamů: 1  

Akademické psaní a frázové banky

  1. 1.
    0583073 - ÚJČ 2024 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Homoláč, Jiří - Křen, M. - Kašpárková, A. - Etchegoyen Rosolová, Kamila - Hoffmannová, Jana - Kaderka, Petr - Kopecký, Jakub - Sherman, Tamah - Vondřička, P.
    Akademické psaní a frázové banky.
    [Academic writing and phrasebanks.]
    Slovo a slovesnost. Roč. 84, č. 4 (2023), s. 303-321. ISSN 0037-7031
    Grant CEP: GA TA ČR(CZ) TL05000309
    Institucionální podpora: RVO:68378092
    Klíčová slova: academic writing * academic phrasebank * corpus * genre-based pedagogy * phrase * English * Czech
    Obor OECD: Linguistics
    Impakt faktor: 0.1, rok: 2022
    Způsob publikování: Open access
    https://asjournals.lib.cas.cz/slovoaslovesnost/article/uuid:04b22b1a-0fbd-4b58-9885-353f563e469a

    Badatelé v minulosti pojímali akademické psaní jednak jako proces, jednak jako produkt. Akademické frázové banky jsou nástrojem, v němž se tato dvě pojetí prolínají, tj. v němž se produkty, existující texty, jako jsou diplomové práce a články v časopisech, segmentují na menší jednotky, které se pak používají při vytváření nových textů. V tomto článku se zabýváme současným postavením akademických frázových bank, jejich atributy a vývojem. V této souvislosti představujeme nově vzniklou Frázovou banku akademické češtiny (FBAČ). Nejprve se zabýváme různými vědeckými a pedagogickými přístupy k akademickému psaní. Následuje přehled existujících akademických frázových bank, především průkopnické manchesterské the Academic Phrasebank (MPB, Morley 2005, 2021). Zaměřujeme se na to, jak byly její principy a struktura využity při tvorbě podobných nástrojů pro jiné jazyky. Popisujeme návrh a tvorbu Frázové banky akademické češtiny. FBAČ je inovativní v tom, že je propojena s Českým národním korpusem, což umožňuje vyhledávání v subkorpusu českých odborných článků. Popsány jsou procesy konceptualizace frázové banky, její základní jednotky a funkce, excerpce frází, propojení banky s korpusem a různé problémy, které se v průběhu práce na bance vyskytly. V závěru jsou nastíněny směry využití frázové banky v žánrové pedagogice v češtině.

    Scholars have previously conceptualized academic writing as both process and product. Academic phrasebanks are a tool in which these two conceptions intertwine, i.e., where the products, existing texts such as journal articles, are broken down into smaller units such as steps and phrases, which are then used in the process of producing new texts. In this article, we examine the possibilities and limits of collecting these smaller units for research and didactic purposes, presenting a newly established phrasebank in this context. First, we consider various scholarly and pedagogical approaches to academic writing. We then provide an overview of existing academic phrasebanks, primarily the seminal University of Manchester Academic Phrasebank created by John Morley, focusing on how its principles and structure have been utilized to create similar tools for other languages. We subsequently describe the design and creation of the Czech Academic Phrasebank, the innovative character of which is its link to the Czech National Corpus, specifically a subcorpus of Czech scholarly articles. The processes of conceptualizing the phrasebank, its basic units and functions, excerpting phrases, linking to the corpus, and the various problems encountered throughout are reflected. We conclude by outlining directions for the phrasebank’s use in Czech-language genre-based pedagogy.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0352556

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.