Počet záznamů: 1  

Příprava ruthenium-sacharidových konjugátů jako antimetastatik a cytostatik se zvýšenou selektivitou pro rakovinové buňky

  1. 1.
    0582830 - ÚCHP 2025 CZ cze D - Dizertace
    Hamala, Vojtěch
    Příprava ruthenium-sacharidových konjugátů jako antimetastatik a cytostatik se zvýšenou selektivitou pro rakovinové buňky.
    [Synthesis of ruthenium-carbohydrate conjugates as antimetastatic and cytostatic agents with an enhanced selectivity for cancer cells.]
    Ústav chemických procesů AV ČR, v. v. i. Obhájeno: Praha. 16.05.2024. - Praha, 2024. 292 s.
    Institucionální podpora: RVO:67985858
    Klíčová slova: carbohydrates * organometallic compounds * galectins
    Obor OECD: Organic chemistry

    V rámci této práce byly připraveny nové ruthenium-sacharidové komplexy s protinádorovými účinky, které můžeme rozdělit do tří kategorií. První kategorii tvoří nový typ rutheniových komplexů: ruthenium-tetrazény s různými sacharidovými a glykomimetickými ligandy. Nejaktivnější ruthenium-tetrazény vykázaly až pětinásobnou cytotoxicitu než v praxi používaný standard cisplatina. Druhou kategorii představují organorutheniové komplexy, ve kterých byly sacharidové ligandy nahrazeny cytotoxickými fluorovanými aminosacharidy. Vlastní syntéze organorutheniových komplexů předcházela obsáhla studie vlivu deoxyfluorace a délky acylového řetězce na cytotoxicitu hexosaminových hemiacetalů. Nejaktivnější hemiacetaly vykázaly cytotoxický efekt v nízkém mikromolámím řádu a z nich připravené organometalické komplexy v této kategorii byly cytotoxické obdobně jako cisplatina. Poslední skupinou jsou nové organorutheniové inhibitory galektinů. Známé inhibitory galektinů jsou obvykle tvořeny sacharidovým nebo glykomimetickým skeletem a arénovými strukturami. V této práci byly tyto arénové struktury nahrazeny organorutheniovými strukturami sendvičového a polosendvičového typu. Připravené polosendvičové komplexy vykázaly unikátní afinitu i selektivitu к lidskému galektinů-1 v porovnání s dosud popsanými látkami.


    This work presents new three types of ruthenium-sugar complexes with antitumor effects. The first category consists of a new type of ruthenium complexes: ruthenium-tetrazenes with various sugar and glycomimetic ligands. The most active ruthenium-tetrazene complexes showed up to five times higher cytotoxicity compared to the clinically used cisplatin standard. The second category includes organoruthenium-sugar complexes in which sugar ligands were replaced with cytotoxic fluorinated amino sugars. The synthesis of organoruthenium complexes was preceded by a comprehensive study of the impact of deoxy fluorination and the length of the acyl ester chain on the cytotoxicity of hexosamine hemiacetals. The most active hemiacetals showed a cytostatic effect in the range of lower tens of micromoles per liter, and the most active complexes in this category were cytotoxic similarly to cisplatin. The last group of compounds prepared in this work consisted of new organoruthenium galectin inhibitors. Known galectin inhibitors are typically composed of a sugar or glycomimetic skeleton and arene structures. In this work, these arene structures were replaced with organoruthenium structures of a sandwich and half-sandwich type. The prepared half-sandwich complexes exhibited a unique affinity and selectivity for human galectin-1, unmatched by any compounds described up to date.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0350881

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.