Počet záznamů: 1  

Od okrasného pěstování k novým invazím: Příklad Krkonoš, Lužických a Orlických hor

  1. 1.
    0582630 - BÚ 2024 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Sádlo, Jiří - Vítková, Michaela - Kutlvašr, Josef - Perglová, Irena - Hubáčková, Barbora - Pergl, Jan
    Od okrasného pěstování k novým invazím: Příklad Krkonoš, Lužických a Orlických hor.
    [From ornamental cultivation to new invasions: A case study from the Krkonoše Mts, Lužické hory Mts, and Orlické hory Mts.]
    Opera Corcontica. Roč. 2023, č. 60 (2023), s. 39-61. ISSN 0139-925X
    Grant CEP: GA TA ČR(CZ) SS70010001; GA TA ČR SS06010402
    Grant ostatní: Agentura ochrany přírody a krajiny(CZ) POPFK 115V17700–1038
    Program: POPFK - Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny
    Institucionální podpora: RVO:67985939
    Klíčová slova: escape process * naturalization * suburbanization of mountains * anthropocene landscape transformation
    Obor OECD: Plant sciences, botany
    Způsob publikování: Open access
    http://opera.krnap.cz/apex/f?p=103:8:::NO:8:P8_ROCNIK_ID,P8_CLANEK_ID,P8_CP:60,2,12

    Zkoumali jsme zplaňování okrasných rostlin v horách na severovýchodě Čech v kontextu managementu krajinné mozaiky. Rozsáhlý terénní výzkum ukázal, že toto zplaňování patří k procesům současné krajinné transformace a je spíše indikátorem změny než jednou z jejích příčin. Vzhledem ke komplexnosti změn v krajině je druhový přístup k péči o biodiverzitu prioritou jen v dosud zachovalých územích. Jeho vhodnou alternativou jsou komplexní ochranářské koncepty, postihující i sociálně-kulturní aspekty. Náš výzkum poskytuje nový pohled na osudy jednotlivých rostlin a malých populací během složitého řetězce událostí od zavlečení (např. zahradní výsadba) přes zplanění doplněné lidskou asistencí, po samovolnou invazi do přírody. Výsledky ukazují, že téměř polovina ze 446 zjištěných okrasných taxonů je schopna v území zplanět. Přesto jsou tato zplanění dosud vzácná a soustřeďují se spíše do nižších poloh a míst vystavených suburbizaci. Nejčastějším stavem částečného zplanění jsou kulturní relikty, po výsadbě přežívající ve spontánní vegetaci (32 % zplanělých výskytů), úniky do kulturně kontrolovaných biotopů (25 %) a úniky do ruderální vegetace (25 %). Rostliny ze samovýsevu v kultuře se vyskytly v 16 % a finální stav zplanění do přírodě blízkého biotopu jsme zjistili jen ve 2 % (většinou Digitalis purpurea a Lupinus polyphyllus).

    We investigated the escape of ornamental plants in the mountains of NE Bohemia in the context of landscape mosaic management. Extensive field research has shown that this escape is an indicator of contemporary landscape transformation rather than one of its causes. Due to the complexity of landscape change, a species-based approach to biodiversity management is a priority only in well-preserved areas. Its suitable alternative is a comprehensive conservation approach addressing also socio-cultural aspects. We provide new insights into the fate of individual plants and small populations, from introduction (e.g. garden planting), to escape accompanied by human assistance, to spontaneous invasion into the wild. Almost half of the 446 ornamental taxa studied have the ability to escape. Yet, escape events are rare and concentrated in lower elevations and sites exposed to suburbanization. The most frequent escape statuses are cultural relicts, surviving in spontaneous vegetation after planting (32% of escape occurrences), escapes into culture-controlled habitats (25%) and escapes into ruderal vegetation (25%). Plants from self-seeding directly in culture occurred in 16%, and the final status of escape into a natural habitat was found in only 2% (mostly Digitalis purpurea and Lupinus polyphyllus).
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0350751

     
    Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
    Od okrasného pěstování Sádlo.pdf13.4 MBJinávyžádat
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.