Počet záznamů: 1  

Tausované ostruhy z hrobu 161N na akropoli libického hradiště: Příspěvek k poznání vývoje ostruh v pozdně karolínském období

  1. 1.
    0581034 - ÚJF 2024 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Koštová, Nikola - Košta, J.
    Tausované ostruhy z hrobu 161N na akropoli libického hradiště: Příspěvek k poznání vývoje ostruh v pozdně karolínském období.
    [Inlaid spurs from grave 161N at the inner bailey of the Libice nad Cidlinou stronghold: A contribution to the understanding of spur development in the late Carolingian period.]
    Archeologické rozhledy. Roč. 75, č. 2 (2023), s. 153-190. ISSN 0323-1267
    Grant CEP: GA MK DH23P03OVV003
    Klíčová slova: Early Middle Ages * Libice nad Cidlinou * spurs * inlay * chronology * radiocarbon dating
    Obor OECD: Atomic, molecular and chemical physics (physics of atoms and molecules including collision, interaction with radiation, magnetic resonances, Mössbauer effect)
    Impakt faktor: 0.6, rok: 2022
    Způsob publikování: Open access
    https://doi.org/10.35686/AR.2023.11

    Ústředním prvkem předložené studie jsou znovuobjevené ostruhy s garniturami řemení nalezené roku 1951 při archeologickém výzkumu pohřebiště na akropoli hradiště v Libici nad Cidlinou. Na povrchu artefaktů byly za pomoci rentgenového tomografu a spektrometrie odhaleny a podrobně dokumentovány pozůstat-ky bohaté výzdoby provedené stříbrem a slitinami barevných kovů, díky nimž se set řadí mezi nejcennější nálezy raně středověkých ostruh z českého území. Výsledky typologického a chronologického vyhodnocení ostruh, revize nálezového kontextu a radiouhlíkové datování ostatků libických hrobů s ostruhami se staly základem pro přezkoumání geneze a šíření ostruh s dlouhým bodcem. Datování pohřbu 161N do druhé poloviny 9. století vyvolává i obecnější otázky týkající se periodizace takzvaných povelkomoravských pa­mátek v raně středověkých Čechách či dynamiky kontaktů s Moravou a Franskou říší.

    The study is focused on the rediscovered spurs with strap-fittings found in 1951 during archaeological research of the cemetery at the inner bailey of the Libice nad Cidlinou stronghold. On the surface of the artefacts, the remains of a rich decoration rendered in silver and non-ferrous metal alloys were revealed and documented in detail using of X-ray tomography and spectrometry. It ranks the set among the most valuable finds of early medieval spurs from Bohemia. The typological and chronological evaluation of the spurs, the review of the finding context, and the radiocarbon dating of the Libice graves with spurs became the basis for a reassessment of the genesis and spread of spurs with a long prick. The dating of burial 161N to the second half of the 9th century also raises more general questions concerning the periodisation of so-called post-Great Moravian artefacts in early medieval Bohemia or the dynamics of contact with Moravia and the Frankish Empire.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0349598

     
    Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
    0581034.pdf214.7 MBCC licenceVydavatelský postprintpovolen
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.