Počet záznamů: 1  

Metody úprav čistírenských kalů pro aplikaci v zemědělství s ohledem na mikropolutanty

  1. 1.
    0580634 - ÚCHP 2024 RIV CZ cze L3 - Certifikované metodiky
    Vítková, M. - Komárek, M. - Wickramasinghe, N. - Pohořelý, Michael - Moško, Jaroslav - Hušek, Matěj - Cajthaml, Tomáš - Grasserová, Alena - Čechmánková, J. - Vácha, R. - Zimová, M.
    Metody úprav čistírenských kalů pro aplikaci v zemědělství s ohledem na mikropolutanty.
    [Methods of sewage sludge treatment for agricultural applications with respect to micropollutants.]
    Interní kód: metody úprav čistírenských kalů ; 2024
    Technické parametry: Postupy uvedené v této metodice, doplněné detailním testováním kompostů a biouhlů v polních podmínkách, jsou určené pro provozovatele ČOV, kompostáren, pyrolýzních jednotek a také pro potenciální investory do pyrolýzních jednotek. Dokument popisuje možné výhody i nevýhody zpracování kalů kompostováním a pyrolýzou, poskytuje přehled možných environmentálních rizik a dopadů aplikace upravených kalů na zemědělskou půdu s ohledem na pěstování zemědělských plodin. Metodika může být dále uplatněna orgány státní správy. Metodika a související výsledky (zejména koncentrace systematicky nesledovaných mikropolutantů v kalech, ale i tradičních neodbouratelných polutantů a jejich potenciální akumulace v půdě a vstup do potravního řetězce) podpoří efektivní rozhodování ohledně vhodné technologie úpravy kalu a nastavení limitních koncentrací produktů na bázi kalu před jejich aplikací do půdy. Výběr vhodné technologie se bude odvíjet od složení a množství produkovaného kalu na konkrétní ČOV a účelnosti v dané oblasti či regionu.
    Ekonomické parametry: Cena za uložení odvodněného kalu na zemědělské půdě se pohybuje okolo výše skládkovacího poplatku a lze předpokládat postupný nárůst ceny, kopírující navyšování skládkovacího poplatku (Příloha č. 9 k zákonu č. 541/2020 Sb.). Kompostování jako široce rozšířená metoda hygienizace kalu představuje ekonomicky výhodnou variantu z hlediska výrobních nákladů kompostu. Cena za zpracování kalu na kompostárně se řídí platným ceníkem a liší se v závislosti na provozovateli, a to v rozmezí 600–750 Kč/t bez DPH. Pyrolýzní linka představuje technologii, při které dochází k významnému snížení množství kalu a zároveň k produkci suroviny (biouhel). Vzhledem k úspěšnému vyjmutí karbonizovaného kalu z katalogu odpadů a jeho registraci jako pomocné půdní látky lze do budoucna očekávat, že jeho hodnota na rozdíl od kalu bude kladná. V roce 2023 byl biouhel obchodován za cenu cca 3000 Kč/t. Mimo cenu za likvidaci kalu je zapotřebí počítat i náklady na dopravu do místa zpracování, přibližně 50 Kč/km.
    Certifikační orgán: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Brno. Datum certifikace: 04.01.2024
    Grant CEP: GA MZe(CZ) QK21020022
    Institucionální podpora: RVO:67985858 ; RVO:61388971
    Klíčová slova: pyrolysi * composting * emerging pollutants * soil * plant uptake * leaching
    Obor OECD: Environmental sciences (social aspects to be 5.7); Environmental sciences (social aspects to be 5.7) (MBU-M)

    Cílem předkládané metodiky je popsat možnosti úpravy čistírenských kalů kompostováním a pyrolýzou pro aplikaci v zemědělství, a to zejména s ohledem na tzv. mikropolutanty, ale i na konvenční polutanty, a posoudit rizika upravených kalů pro půdní prostředí a vstup (mikro)polutantů do pěstovaných plodin. Metodika vychází z výsledků laboratorních a terénních experimentů tříletého projektu a z kritického přístupu ke kalům jako potenciálně nebezpečnému odpadu na straně jedné a recyklovatelného zdroje živin na straně druhé.

    The aim of the methodology is to describe the possibilities of sewage sludge treatment by composting and pyrolysis for the application in agriculture, with particular respect to the so-called micropollutants, but also to conventional pollutants, and to assess the risks of treated sludge for the soil environment and the uptake of (micro)pollutants by cultivated crops. The methodology is based on the results from laboratory and field experiments of a three-year project and on a critical approach to sludge as a potentially hazardous waste on the one hand and a recyclable source of nutrients on the other.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0349403

     
    Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
    Osvědčení o uznání metodiky_UKZUZ_certifikace.pdf0679.3 KBVydavatelský postprintvyžádat
    Certifikovaná metodika_NAZV_final.pdf13.2 MBAutorský postprintvyžádat
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.