Počet záznamů: 1  

Panelová diskuse. Veřejné statky a globální spravedlnost. Výzva pro odolnou společnost?

  1. 1.
    0578133 - FLÚ 2024 cze U - Uspořádání akce
    Lánský, Ondřej - Krejčík, Jiří - Gümplová, P.
    Panelová diskuse. Veřejné statky a globální spravedlnost. Výzva pro odolnou společnost?
    [Panel. Public Goods and Global Justice. Challenges for a Resilient Society?]
    [Velké Meziříčí, 06.06.2023-06.06.2023, (W-CST 45/0)]
    Institucionální podpora: RVO:67985955
    Klíčová slova: commons * global commons * India * justice
    Obor OECD: Philosophy, History and Philosophy of science and technology
    https://www.festivalfilozofie.cz/program/213-festivaly/program-2023/hlavni-program/6-6-2023/436-verejne-statky-a-globalni-spravedlnost-vyzva-pro-odolnou-spolecnost

    Krize vycházející z klimatické změny jsou zřejmě nejdůležitějšími výzvami, které dnes stojí před lidstvem jako celkem i před jednotlivými státy. Hraniční charakter důsledků klimatické změny pro jednotlivé společnosti, politický život či samotné přežití lidstva si vynucuje hlubokou proměnu toho, jak pojímáme ekonomiku, politiku a samotné základní fungování společnosti. Hledají se různé možnosti toho, jak zajistit existenci spravedlivé a odolné (resilientní) společnosti v těchto nových podmínkách. Staré instituce zformované v hloubi průmyslové modernity nejsou schopny na tyto změněné podmínky reagovat. Jednou z odpovědí na tyto výzvy je koncept tzv. globálních obecně sdílených statků (v angličtině global commons), který problematizuje zažité vnímání rozdílů mezi veřejným a soukromým, a to v globální perspektivě. Globální commons totiž odpovídají mezinárodním, nadnárodním a globálním prostorům, v nichž se nacházejí celosvětově sdílené, společné zdroje. Mezi globální commons patří přírodní zdroje Země, jako jsou oceány, atmosféra a vesmírný prostor (či Antarktida). Globální commons se tak mohou stát modelem užívání zdrojů, který reprezentuje normy globální spravedlnosti, jež je pak možné reprodukovat v lokálním kontextu. Diskuse se zaměří na seznámení s konceptem globálních commons v perspektivě politické odolnosti (resilience), antropocénu a také v kontextu toho, jak na výzvy spojené s klimatickou změnou odpovídá veřejná a odborná diskuse v Indii – tedy již brzy nejlidnatější zemi světa, která však zároveň bude patřit k oblastem, na něž klimatická krize dolehne nejsilněji.

    The crises caused by climate change are probably one of the most critical challenges facing humanity as a whole and countries today. The liminal nature of the consequences of climate change for societies, political life, or the very survival of humanity requires a profound transformation in the way we understand economics, politics, and the basic functioning of society. Various options are being explored to ensure the existence of a just and resilient society under these new conditions. The old institutions, built in the depths of industrial modernity, cannot respond to these changed conditions. One of the responses to these challenges is the concept of the global commons, which problematizes the established perception of the distinction between public and private in a global perspective. Global commons correspond to international, transnational, and global spaces with globally shared resources. Global commons include the earth’s natural resources, such as the oceans, the atmosphere, and outer space (or Antarctica). Thus, Global commons can become a resource use model that represents norms of global justice that can then be reproduced in local contexts. The discussion will focus on introducing the concept of global commons from the perspective of political resilience, the Anthropocene, and also in the context of how public and professional discourse is responding to the challenges of climate change in India - soon to be the world’s most populous country, but also one of the areas most affected by the climate crisis.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0347266

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.