Počet záznamů: 1  

Z Liberce na Jávu a ještě dál. Pohnuté osudy Harryho J. Bendy

  1. 1.
    0578041 - OÚ 2024 cze A3 - Přednáška/prezentace nepublikovaná
    Petrů, Tomáš
    Z Liberce na Jávu a ještě dál. Pohnuté osudy Harryho J. Bendy.
    [From Liberec to Java and beyond. The dramatic fate of Harry J. Benda.]
    [Návrat domů: liberecké oběti holocaustu. Krajská vědecká knihovna Liberec, 04.10.2023-04.10.2023]
    Způsob prezentace: Přednáška
    Pořadatel akce: Krajská vědecká knihovna Liberec, Technická univerzita v Liberci, Židovská obec Liberec
    URL akce: https://www.kvkli.cz/akce/id:68307/liberecke-obeti-holocaustu-a-jejich-symbolicky-navrat-domu-do-mesta-pod-jestedem 
    Institucionální podpora: RVO:68378009
    Klíčová slova: holocaust * Harry J. Benda * Indonesia
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)

    Tento přednáška seznamuje veřejnost s životem a dílem libereckého rodáka Harryho J. Bendy (1919-1971), historika československého původu, který se významně zasloužil o rozvoj studií jihovýchodní Asie v USA. Benda, který byl z česko-židovské liberecké rodiny, uprchl před nacistickou hrozbou na Jávu, kde strávil sedm formativních let včetně dvou let v japonském internačním táboře. To ovlivnilo jeho další kariéru natolik, že se stal vynikajícím odborníkem na sociální a politické dějiny Indonésie. Vystudoval politologii a historii na Novém Zélandu, a následně absolvoval doktorské studium zaměřené již na jihovýchodní Asii na americkém Cornellu. Svou kariéru završil jako uznávaný profesor na věhlasné Yaleově univerzitě v New Havenu. Jeho život zásadně poznamenal holocaust, jelikož kromě jeho bratra a strýce celá jeho rodina zahynula v nacistických koncentračních táborech. To ovlivnilo i jeho hluboce humanistický pohled na svět, ve kterém se angažoval i politicky, především proti americké válce ve Vietnamu.

    This lecture introduces the public to the life and work of Liberec-born Harry J. Benda (1919-1971), a historian of Czechoslovak origin who made a significant contribution to the development of Southeast Asian studies in the United States. Benda, who was from a Czech-Jewish Liberian family, fled the Nazi threat to Java, where he spent seven formative years, including two years in a Japanese internment camp. This influenced his later career so much that he became an outstanding expert on the social and political history of Indonesia. He studied political science and history in New Zealand, and subsequently completed his doctoral studies, already focused on Southeast Asia, at Cornell in the US. He ended his career as a distinguished professor at the renowned Yale University in New Haven. His life was profoundly affected by the Holocaust, as his entire family, apart from his brother and uncle, perished in Nazi concentration camps. This contributed to his deeply humanistic worldview, as he became politically involved, publicly speaking especially against the American military engagement in Vietnam.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0347381

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.