Počet záznamů: 1  

Zdravotní sestry a jejich prožívání dvojí péče v době pandemie covidu-19

  1. 1.
    0577434 - SOÚ 2024 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Pospíšilová, Marie
    Zdravotní sestry a jejich prožívání dvojí péče v době pandemie covidu-19.
    [Nurses and the COVID-19 Pandemic – Practices and Identity Construction in Formal and Informal Care.]
    Gender a výzkum / Gender and Research. Roč. 24, č. 1 (2023), s. 36-61. ISSN 2570-6578. E-ISSN 2570-6586
    Grant CEP: GA ČR(CZ) GA21-13587S
    Institucionální podpora: RVO:68378025
    Klíčová slova: nurses * COVID-19 pandemic * gender * care * childcare * childcare institutions
    Obor OECD: Sociology
    Způsob publikování: Open access
    https://www.genderonline.cz/artkey/gav-202301-0004_nurses-and-the-covid-19-pandemic-8211-practices-and-identity-construction-in-formal-and-informal-care.php?l=cz

    Pandemie poukázala na význam jak formální, tak neformální péče a zvýznamnila genderovné nerovnosti v této oblasti. Ženy byly více zastoupené v profesích spojených s péčí, které byly „v první linii“ (mezi které řadíme i zdravotní sestry), ale zároveň byly častěji zodpovědné i za poskytování péče o děti v době zavřených institucí (zejména škol a školek). Práce navazuje na kritiku odděleného zkoumání formální a neformální péče a zkoumá propojení obou oblastí v případě zdravotních sester s malými dětmi, které během pandemie zažívaly zvýšené nároky jak formální, tak neformální péče. Zajímá nás, jak tyto zvýšené nároky prožívaly, což zkoumáme skrze praktiky a konstrukce identit v těchto oblastech a jejich genderový charakter. Práce ukazuje na individualizovaný charakter strategií a řešení, které zdravotní sestry volily v situaci zvýšených nároků dvojí péče, což vysvětluje i nízkou ochotu veřejně usilovat o změnu. Individualizovaná řešení jsou ukázána v kontextu českého prostředí a českého pojetí intenzivního mateřství. Pandemie tak spíše prohloubila genderové nerovnosti v oblasti formální a neformální péče (prostřednictvím snahy zdravotních sester uspět jako profesionálky a matky), změny genderového řádu jsou spíše dočasné.

    The pandemic highlighted the importance of both formal and informal care and magnified gender inequalities in this area. Women were more represented in care-related frontline professions (including nurses), but they were also more often responsible for providing childcare when institutions (especially schools and nurseries) were closed. This paper builds on criticism aimed at the separate study of formal and informal care and explores the interconnections between the two in the case of Czech nurses with young children, who during the pandemic experienced increased demands in both formal and informal care. We are interested in how they experienced these increased demands, which we explore through the practices and constructions of identities in these domains and their gendered nature. Our findings show that nurses largely adopted individualised strategies and solutions to cope with the increased demands of care, which explains the low level of willingness on their part to publicly seek change. We conclude that the pandemic exacerbated gender inequalities in formal and informal care (as nurses strove to succeed as professionals and mothers), and that any changes in the gender order are temporary.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0346573

     
    Název souboruStaženoVelikostKomentářVerzePřístup
    GAV_2023_1_36-61.pdf1327.5 KBVydavatelský postprintpovolen
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.