Počet záznamů: 1  

Učenecká korespondence a praxe vícejazyčnosti mezi republikou učenců a počátky moderní národní společnosti

  1. 1.
    0577313 - FLÚ 2024 RIV cze, eng, ger U - Uspořádání akce
    Urbánek, Vladimír - Vaculínová, Marta - Petrbok, Václav
    Učenecká korespondence a praxe vícejazyčnosti mezi republikou učenců a počátky moderní národní společnosti.
    [Scholarly Correspondence and Multilingual Practice between Republic of Letters and the Beginnings of Modern National Society.]
    [Praha, 24.11.2022-24.11.2022, (W-EUR 17/3)]
    Grant ostatní: AV ČR(CZ) StrategieAV21/28
    Program: StrategieAV
    Institucionální podpora: RVO:67985955 ; RVO:68378068
    Klíčová slova: scholarly correspondence * multilingualism * central European universities
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings); Specific literatures (UCL-M)
    https://www.flu.cas.cz/cz/akce-filosofickeho-ustavu-av-cr/27-prednasky/3929-ucenecka-korespondence-a-praxe-vicejazycnosti-mezi-republikou-ucencu-a-pocatky-moderni-spolecnosti#program

    Workshop se zaměřil na korespondenci a korespondenční sítě učenců, literátů a duchovních a zároveň na mapování proměn v užívání latiny a vernakulárních jazyků v návaznosti na témata, aktéry a symboliku konkrétní komunikační situace v dlouhém období od 16. do 19. století. Korespondence vedená v latině spojovala v raném novověku literáty a učence po celé Evropě bez ohledu na jejich mateřský jazyk, náboženské či politické loajality a sdružovala je v jejich imaginární “republice učenců”. Toto vědomí odlišnosti a výlučnosti je oddělovalo od jiných společenských vrstev a zakládalo specifické hodnotové normativy postavené na představě o urozenosti ducha. Napětí mezi idealizovanou jednotou vzdělaného světa a jeho fungování v rámci hierarchizované společnosti odráželo i užívání komunikačních jazyků ve specifických komunikačních situacích. Jak se tyto praxe proměňovaly ve staletích od humanismu po počátky národních hnutí? Jaké jazyky konkurovaly latině v prostředí univerzit, učených společností, náboženských řádů či jednotlivých disciplín? To byly jen některé z otázek probíraných v příspěvcích workshopu.

    The workshop focused on the correspondence and correspondence networks of scholars, writers and clerics, while mapping the changes in the use of Latin and vernacular languages in relation to the themes, actors and symbolism of a particular communicative situation over the long period from the 16th to the 19th century. Correspondence conducted in Latin united literati and scholars across Europe in the early modern period, regardless of their mother tongue, religious or political loyalties, and brought them together in their imagined “republic of letters”. This consciousness of difference and exclusivity separated them from other social classes and established specific value norms based on the notion of nobility of spirit. The tension between the idealised unity of the educated world and its functioning within a hierarchical society was also reflected in the use of communicative languages in specific communicative situations. How did these practices change in the long period from humanism to the beginnings of national movements? What languages competed with Latin in the settings of universities, learned societies, religious orders, or particular disciplines? These were just some of the questions discussed in the workshop papers.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0346774

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.