Počet záznamů: 1  

Ze studnice informací. Příspěvek k problematice stížností v komunistickém Československu

  1. 1.
    0573156 - ÚSD 2024 RIV CZ cze M - Část monografie knihy
    Tomek, Prokop
    Stížnosti na Sovětskou armádu aneb jak si stěžovat a nenarazit.
    [Complaints about the Soviet Army, How to Complain and Survive.]
    Ze studnice informací. Příspěvek k problematice stížností v komunistickém Československu. Praha: Ústav pro studium totalitních režimů, 2023 - (Pažout, J.; Vilímek, T.), s. 104-110. ISBN 978-80-7494-649-3
    Grant CEP: GA ČR(CZ) GA19-02794S
    Institucionální podpora: RVO:68378114
    Klíčová slova: citizens' complaints * communist regime * Soviet army
    Obor OECD: History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)

    Studie se zaměřuje na ojedinělý segment stížností – na chování sovětských vojáků jako jednotlivců, ale především na důsledky dislokace a činnosti Střední skupiny sovětských vojsk v Československu v letech 1968–1989. Polistopadová fáze pak byla již poznamenána probíhajícím odsunem sovětských vojsk. Zvláštností byl i fakt, že odpovědnost za vyřizování stížností na sebe převzaly československé úřady, které však neměly žádné nástroje pro donucení sovětské strany zjednat nápravu. Přitom byly stížnosti vyřizovány a analyzovány stejným způsobem jako v jiných částech státní správy. Vyřizoval je veřejnosti poměrně neznámý úřad Zmocněnce vlády ČSSR pro záležitosti dočasného pobytu sovětských vojsk v ČSSR. Počet stížností na Sovětskou armádu po počátečním období silně klesl a udržoval se na velmi nízkém počtu. Na konci osmdesátých let začal znovu silně stoupat a ustal až po úspěšném sjednání odsunu sovětských vojsk. Z hlediska převažující formy stojí za pozornost zřetelná snaha stěžovatelů přesvědčit o své loajalitě k režimu a kladném poměru k Sovětské armádě.

    The study examines a unique segment of complaints – complaints on the behaviour of the Soviet troops' soldiers as individuals. Above all, it focuses on the consequences of dislocation and activities of the Soviet Central Group of Forces in Czechoslovakia between 1968-1989. The ongoing withdrawal of the Soviet troops marked the post-Velvet Revolution phase. Notably, Czechoslovakian authorities took responsibility for dealing with the complaints. Even though the complaints were analysed and dealt with in compliance with other parts of the state, the authorities had no tools to force the Soviet side to rectify the situation. The complaints were handled by a relatively unknown office of the government commissioner for the temporary stay of the Soviet troops in the Czechoslovak Socialistic Republic. The number of complaints about the Soviet troops plummeted during the initial period and remained relatively low for some time. The number of complaints rocketed at the end of the 80s, only levelling off after a successful signature of the treaty on the Soviet troops' departure. Notably, the authors of the complaints tried to persuade the readers about their loyalty to the regime and positive attitude toward the Soviet troops.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0343624

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.