Počet záznamů: 1  

Založení estetiky v německém osvícenském racionalismu. A. G. Baumgarten a G. F. Meier

  1. 1.
    0572199 - FLÚ 2024 RIV CZ cze J - Článek v odborném periodiku
    Bojda, Martin
    Založení estetiky v německém osvícenském racionalismu. A. G. Baumgarten a G. F. Meier.
    [The Founding of Aesthetics in German Enlightenment Rationalism. A. G. Baumgarten and G. F. Meier.]
    Filosofický časopis. Roč. 70, č. 4 (2022), s. 741-763. ISSN 0015-1831
    Institucionální podpora: RVO:67985955
    Klíčová slova: Alexander Gottlieb Baumgarten * Georg Friedrich Meier * aesthetics * philosophy of art * German Enlightenment * Enlightenment rationalism
    Obor OECD: Philosophy, History and Philosophy of science and technology
    Impakt faktor: <0.1, rok: 2022
    Způsob publikování: Open access
    https://doi.org/10.46854/fc.2022.4r.741

    Studie ukazuje vznik estetiky jako samostatné filosofické disciplíny v německém powolffovském racionalismu, a to jako teorie nižších duchovních sil či smyslového poznání u A. G. Baumgartena a G. F. Meiera. Ukazuje východiska této racionalistické estetiky v leibnizovsko-wolffovské myšlenkové tradici, a to zejména v noetice, méně v Leibnizově ontologii krásna. Teorie duchovních mohutností (Vermögen) člověka byla v estetice poloviny 18. století rozvinuta ve prospěch těch mohutností, které předcházejí zřetelnému pojmovému poznání, a smyslovost a představivost doceněny jako nezbytný komplement rozumu, který zajišťuje jeho spojení s empirickým světem a životem. Rozvoj estetiky souvisel s psychologizací, antropologizací a historizací racionalistického pojetí člověka a významně toto pojetí rozšířil. Estetika zprostředkovala mezi racionalistickou filosofií a krásnou literaturou, a tím zásadně přispěla k širšímu kulturnímu a společenskému prosazení hodnot osvícenského racionalismu.

    The study explores the genesis of aesthetics as an independent philosophical discipline in German post-Wolffian rationalism, and that as a theory of the lower spiritual powers or sensory knowledge developed by A. G. Baumgarten and G. F. Meier. It demonstrates the origins of this rationalistic aesthetics in the Leibnizian-Wolffian tradition of thought, especially in noetics, less so in Leibniz’s ontology of beauty. In the aesthetics of the mid-18th century, the theory of the spiritual powers [Vermogen] of man was developed in favor of those powers which precede distinct conceptual knowledge, and sensuality and imagination were appreciated as a necessary complement of reason, which ensured its connection with the empirical world and life. The development of aesthetics was related to the psychologization, anthropolization, and historicization of the rationalist concept of man and significantly expanded this concept. Aesthetics mediated the relationship between rationalist philosophy and literature, and with this made a fundamental contribution to the wider cultural and social affirmation of the values of Enlightenment rationalism.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0343183

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.