Počet záznamů: 1  

Ekologické škody na Ukrajině: Ekocida a další možnosti řešení z pohledu mezinárodního práva

  1. 1.
    0571348 - ÚSP 2024 cze A3 - Přednáška/prezentace nepublikovaná
    Müllerová, Hana
    Ekologické škody na Ukrajině: Ekocida a další možnosti řešení z pohledu mezinárodního práva.
    [Ecological harms in Ukraine: ecocide and other possible solutions from the perspective of international law.]
    [Ekologické škody na Ukrajině a možnosti jejich nápravy. Praha, 02.05.2023-02.05.2023]
    Způsob prezentace: Přednáška
    Pořadatel akce: Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ)
    URL akce: https://www.youtube.com/watch?v=rlfNC7VNRhQ&t=2447s&ab_channel=Spole%C4%8Dnostprotrvaleudr%C5%BEiteln%C3%BD%C5%BEivot 
    Grant ostatní: AV ČR(CZ) LQ300682001
    Program: Prémie Lumina quaeruntur
    Institucionální podpora: RVO:68378122
    Klíčová slova: Ukraine * ecological harms * armed conflict * ecocide
    Obor OECD: Law

    Příspěvek uvedl základní možnosti mezinárodně-právního řešení postihu a nápravy ekologických škod způsobených ruskou agresí na Ukrajině a překážky jejich praktické aplikace v dané situaci. Zahrnul mezinárodní humanitární a válečné právo, a dále mezinárodní trestní právo včetně bližších informací o snahách o zakotvení nového zločinu ekocidy do Římského statutu a obdobných snahách o zakotvení ekocidy do evropského práva. Dále příspěvek podal přehled dalších teoretických možností domáhání se spravedlnosti u Mezinárodního soudního dvora a Evropského soudu pro lidská práva, případně u k tomu založeného ad hoc tribunálu, a informaci o výstupech Komise pro mezinárodní právo v této oblasti.

    The paper outlined the basic options for international legal solutions to sanction and remedy the environmental damage caused by Russian aggression in Ukraine and the obstacles to their practical application in the given situation. It covered international humanitarian and war law, as well as international criminal law, including details of efforts to enshrine the new crime of ecocide in the Rome Statute and similar efforts to enshrine ecocide in European law. In addition, the paper provided an overview of other theoretical options for seeking justice at the International Court of Justice and the European Court of Human Rights, or an ad hoc tribunal established for that purpose, and information on the outputs of the International Law Commission in this area.
    Trvalý link: https://hdl.handle.net/11104/0342586

     
     
Počet záznamů: 1  

  Tyto stránky využívají soubory cookies, které usnadňují jejich prohlížení. Další informace o tom jak používáme cookies.